REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czym ogrzać dom? Przegląd rodzajów ogrzewania i kosztów eksploatacji

Gaz, węgiel, a może biopaliwa – jaką metodę ogrzewania domu jednorodzinnego wybrać? To jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor – od niej zależeć będą koszty utrzymania, a przede wszystkim komfort mieszkania. Wybierając rodzaj ogrzewania, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw dotyczące konkretnego rodzaju paliwa oraz zestawić je z indywidualną sytuacją: usytuowaniem i powierzchnią domu, możliwościami finansowymi oraz preferencjami mieszkańców.

Czym się kierować, wybierając metodę ogrzewania domu?

Wybór ogrzewania to niełatwa decyzja. Zanim inwestor zdecyduje się na zastosowanie konkretnego rodzaju ogrzewania, powinien dokładnie przeanalizować sytuację, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Każda z metod ogrzewania domów jednorodzinnych ma swoje wady i zalety i lepiej sprawdza się w innych warunkach. Niektóre rodzaje ogrzewania są kosztowne w przypadku dużych domów, ale okazują się ekonomiczne, jeśli chodzi o małe powierzchnie – inne odwrotnie. Co wziąć pod uwagę, wybierając metodę ogrzewania? Przede wszystkim warto pomyśleć o swoich możliwościach finansowych oraz organizacyjnych. Niektóre metody ogrzewania wymagają sporego zaangażowania ze strony właściciela domu jednorodzinnego – wystarczy wspomnieć o węglu, który trzeba stale dokładać do pieca. Inne z kolei są wygodne, ale kosztowne (np. prąd). Ważną rolę odgrywa także wielkość i układ mieszkania, a także upodobania mieszkańców, zarówno jeśli chodzi o temperaturę w domu, jak i o wystrój. Nowoczesne metody ogrzewania, np. ogrzewanie podłogowe, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o minimalistycznych, pozbawionych zbędnych elementów wnętrzach.

Przegląd systemów ogrzewania – zalety i wady

Jak podjąć decyzję: czym ogrzać dom? Najlepiej rozważając za i przeciw wszystkich metod. Pod uwagę najczęściej brane są:
– Energia elektryczna – Ta metoda ogrzewania domu jest wygodna i łatwo dostępna. Nie wymaga kominów ani magazynowania surowca do ogrzewania, więc świetnie sprawdza się w małych domkach, bo pozwala w pełni wykorzystać ich powierzchnię. To także metoda ekologiczna i nie wymagająca sporych inwestycji, jeśli chodzi o montaż. Jej największym minusem są spore koszty – zwłaszcza w przypadku dużych domów i właścicieli, którzy lubią wysokie temperatury.
– Gaz ziemny – To bardzo popularna metoda ogrzewania domów jednorodzinnych. Wymaga budowy komina oraz kotłowni dla pieca tradycyjnego. Jest wygodna i relatywnie tania, ale nie każdy może z niej skorzystać, ponieważ poza obszarami miejskimi często nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej.
– Gaz płynny – Wymaga magazynowania paliwa oraz wykupu lub dzierżawy zbiornika. Właściciel musi także zadbać o miejsce na dostęp dla cysterny tankującej. Raczej droga i ryzykowna metoda ogrzewania – ceny stale się wahają, a gaz płynny może spowodować wybuch.
– Olej opałowy – Ma podobne wady co gaz płynny: może stać się przyczyną wybuchu, jest wygodny do momentu, gdy nie skończy się paliwo, cena jest trudna do przewidzenia.
– Węgiel – Powszechnie stosowana metoda ogrzewania domów ze względów na niską cenę. Jej wadą jest wysoka szkodliwość dla środowiska oraz podniesione koszty budowy domu – wymaga komina, kotłowni i miejsca na przechowywanie opału. Właściciel domu musi sprawować nadzór nad procesem spalania – to metoda, która słabo sprawdzi się w przypadku osób zapracowanych czy starszych, które mogą mieć problem z dokładaniem węgla do pieca.

Inne

Ciekawe artykuły