REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie (artykuł sponsorowany)

Czym jest płaskostopie?

Jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Przy płaskostopiu cała stopa przylega do podłoża, jednakże przy prawidłowej postawie stopa nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Przyczyną płaskostopia może być niewłaściwie dobrane obuwie lub chodzenie na wysokim obcasie, nadwaga, nadmierne obciążenia stopy, osłabienie, uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy, skutkujące ich niewydolnością lub wrodzona wiotkość więzadeł stopy. Jest to schorzenie, które dotyka wielu ludzi. W niezaawansowanym rozwoju tej wady można ją zwalczyć ćwiczeniami lub rehabilitacją. Często w tym celu stosuje się wkładki korygujące, jednakże w skrajnym przypadku potrzebna jest operacja.

Rodzaje płaskostopia
Płaskostopie podłużne jest wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy. Oznacza to, że cała powierzchnia stopy dotyka podłoża. Taka wada pogarsza elastyczność mięśni stopy, utrudnia chodzenie, powoduje zmiany zwyrodnieniowe i zniekształcające w stawach piętowo-skokowym i skokowo-łódkowym a także powoduje koślawość pięty oraz odwiedzenie przodostopia. Nie leczenie płaskostopia podłużnego prowadzi do bólu łydek, stawów kolanowych oraz kręgosłupa nasilającego się po długim chodzeniu, a także  może doprowadzić do obrzęków stóp, stanów zapalnych tkanek miękkich w stopie oraz w ścięgnie Achillesa, czy zmian zwyrodnieniowych prowadzących do deformacji stóp.
 
Płaskostopie poprzeczne jest skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy.  Polega ono na spłaszczeniu sklepienia (łuku) poprzecznego stopy i zaburzeniu jej statyki, ponieważ ciężar przenoszony jest na drugą i trzecią kość śródstopia. Z tego powodu przednia część stopy staje się szersza, ponieważ dochodzi do rozejścia się kości śródstopia. Przyczyną powstania tej wady może być nadwaga, niewydolność palucha koślawego, obniżenie kości śródstopia lub zwichnięcie stawu śródstopno-paliczkowego palca. Jakie wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne są odpowiednie?
 
Walka ze schorzeniem
Wkładki korygujące wadę, jaką jest płaskostopie powinny przede wszystkim zapobiegać dalszemu rozwojowi tego schorzenia. W przypadku płaskostopia podłużnego wkładki mają za zadanie unieść śródstopie, aby wykształcić prawidłową postawę stopy, tak jak to jest w przypadku dobrego układu stopy. W przypadku płaskostopia poprzecznego wkładki mają za zadanie unieść łuk poprzeczny stopy, aby zapobiec rozejściu kości śródstopia. Oprócz osobnych właściwości mają również za zadanie odciążyć stopę, zminimalizować obciążenia kolan, stawów biodrowych oraz kręgosłupa, a także zapobiegać niewydolności więzadłowo-mięśniowej.

Inne

Ciekawe artykuły