REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Iwona Wieczorek o swojej walce z chorobą

Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Choroba nowotworowa nie tylko zmienia obraz życia w sferze fizycznej, ale co najmniej tak samo wpływa na psychikę chorych. Osoby, chore na raka, mają wiele obaw, a jednocześnie skłonne są do zamykania się w sobie. Boją się powiedzieć o swoich lękach nie tylko lekarzowi, ale również najbliższym.  W ostatnich latach bardzo obniżył się wiek kobiet zapadających na raka piersi. Rozmowa z osobą chorą wymaga ogromnego taktu, przenikliwości, wyobraźni, kultury. To zawsze są trudne rozmowy, trudne kontakty, trudne zamyślenia, nieraz kłopotliwe i ciężkie chwile milczenia. Bo nie można mijać się z prawdą, nie można tracić wiarygodności. A wszyscy wiemy, że nie zawsze przychodzi zwycięstwo. Czasem trzeba pogodzić się z bolesną przegraną.  

 
We wtorek 7 maja biblioteka gościła Iwonę Wieczorek – kobietę wygraną, która w niezwykle wzruszający sposób opowiedziała o swojej zwycięskiej walce z rakiem piersi i o pokorze, której ją choroba nauczyła. Spotkanie było swoistym apelem do kobiet, ale nie tylko kobiet, o dbałość w zakresie badań profilaktycznych – mammografii, USG oraz samokontroli. 
 
Spotkanie promowało także Zgierską Kampanią Mammograficzną „Dbaj o siebie, żyj zdrowo” i połączone było z promocją publikacji pani Iwony Wieczorek „Moja opowieść o walce, cierpieniu i zmianach". Każdy z uczestników spotkania otrzymał ulotkę z zaproszeniem na bezpłatne badania oraz „Opowiadanie”, jak swoją publikację określiła pani Iwona Wieczorek. W spotkaniu uczestniczyło wiele zgierzanek z grupy ryzyka, jak również osoby, które aktualnie borykają się z chorobą nowotworową. Nie zabrakło także panów.
 
Jan Paweł II powiedział, że „zbyt często życie ludzkie roz­poczy­na się i kończy poz­ba­wione ra­dości i poz­ba­wione nadziei”. Dlatego w ciężkich chwilach warto pamiętać o słowach Paulo Coelho:  „Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu”

Inne

Ciekawe artykuły