REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

16. Forum Kina Europejskiego "Cinergia"

Nagroda Munka, reaktywacja!

Siłą "Cinergii" są debiutanci. W tym roku program Forum wzbogaci się o nową sekcję. Razem z łódzką PWSFTviT Kino Charlie w Łodzi zaprasza na konkurs o reaktywowaną po siedmioletniej nieobecności Nagrodę im. Andrzeja Munka, przyznawaną przez PWSFTviT w Łodzi od 1965 roku. Ideą konkursu kierowanego do młodych reżyserów i operatorów filmowych jest wspieranie i promowanie ambitnych i wartościowych poszukiwań artystycznych młodych polskich filmowców. Organizatorzy chcą przy okazji przypomnieć sylwetkę Andrzeja Munka, wybitnego reżysera i pedagoga. W 2011 roku mija 90-rocznica jego urodzin i 50 rocznica śmierci. Konkursowi towarzyszyć będzie przegląd filmów laureatów Nagrody z lat ubiegłych. Zdobywca Nagrody im. A. Munka weźmie udział w konkursie międzynarodowym na Najlepszy Debiut Europejski o Nagrodę Kryształowej Łódki. 
 
Hity festiwali
 
W programie ponadto nowe kino niemieckie – najciekawsze filmy z ostatnich edycji Berlinale. Pokażemy m.in. najnowszy obraz Andreasa Veila (ucznia Kieślowskiego) – "If not us Who" o mało znanych początkach Baader Meinhof, skandalizujące obyczajowo "Trzy" Toma Tykwera, queerowe "Romeos" Sabine Bernardi oraz filmy muzyczne Wima Wendersa z głośnym kinem baletowym w 3D -"Pina".
 
Dunki za kamerą
 
Nie zabraknie na Forum fenomenu ostatnich lat, czyli zdobywającego szturmem największe festiwale filmowe kobiecego kina duńskiego. Po sukcesie Susanne Bier, laureatki Oscara za film "W lepszym świecie" (proponujemy jej mała retrospektywę), pokażemy także dokonania innych głośnych Dunek, m.in. Anette K. Olesen, Kathrine Winfeld (absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej), Hella Joof.
 
Ferreri. Retrospektywa skandalisty.
 
W ramach przypominania wielkich tradycji kina europejskiego pokażemy filmy, prawie zupełnie nieznanego w Polsce włoskiego skandalisty Marco Ferreri, znanego u nas jedynie z hitu "Wielkie żarcie".
 
Istvan Szabo gościem XVI FKE CINERGIA
 
Zaproszenie do udziału w Forum przyjął Istvan Szabo, jeden z najwybitniejszych reżyserów węgierskich i europejskich, twórca tak znakomitych i głośnych filmów, jak "Pułkownik Redl", "Hanussen", "Mefisto", "Kropla slońca". Szabo, w którego filmach zagrało wielu wybitnych polskich aktorów, min. Krystyna Janda, Lucyna Winnicka, Edward Żentara, Grażyna Szapołowska; odbierze nagrodę Złotego Glana kina "Charlie" oraz spotka się ze studentami szkoły filmowej. 
 
"Spanish Dracula" – Gary Lucas zagra do filmu "Dracula"
 
W trakcie Gali Zamknięcia festiwalu, 12.11 o g.19, w Klubie Wytwórnia wystąpi Gary Lucas, ceniony amerykański gitarzysta, członek grupy Gods and Monsters, współpracujący z gwiazdami światowego formatu, takimi jak Nick Cave i Lou Reed. Okrzyknięty przez magazyn Rolling Stone mianem jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych gitarzystów na świecie zaprezentuje w Łodzi autorskie, solowe kompozycje gitarowe do słynnego hiszpańskiego niemego filmu "Dracula" z 1931 roku. Premiera projektu pod nazwa "Spanish Dracula" odbyła się na festiwalu filmowym w Hawanie, zaś jej spektakularny sukces powtórzony został w Queen Elisabeth Hall podczas londyńskiego festiwalu jazzowego.
 
 
Szczegółowe informacje o festiwalu oraz program na www.cinergiafestival.pl

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają