REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

166 osób zatrzymano z narkotykowego podziemia

166 zatrzymanych, którym przedstawiono blisko 400 zarzutów, ponad stu z nich tymczasowo aresztowano to pierwsze podsumowania dwóch wielowątkowych śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi z policjantami Centralnego Biura Śledczego. Dotyczą one kilku zorganizowanych grup zajmujących się przestępczością narkotykową, w tym przemytem środków odurzających, uprawą konopi indyjskiej i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków głównie na terenie centralnej Polski. W ciągu ostatnich kilku dni zatrzymano kolejnych 11 podejrzanych. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

 
Śledztwo poprzedzone działaniami operacyjnymi sięga roku 2010. Dotyczy kilku głównych wątków skupiających się wokół przemytu  narkotyków z terenu Holandii, plantacji konopi na terenie województwa łódzkiego oraz osób zajmujących się wprowadzaniem znacznych ilości marihuany, amfetaminy i tabletek ekstazy na czarny rynek. Część materiałów postępowania prokuratura już wyłączyła kierując do sądu siedem aktów oskarżenia. Łącznie tymczasowo aresztowano 119 osób podejrzanych, zarzuty usłyszało 166. Zatrzymani działali w strukturach kilku grup przestępczych działających na terenie województwa łódzkiego i ościennych. Podczas przeszukań ich miejsc zamieszkania zabezpieczono środki odurzające m.in. zakopane w pobliżu pomieszczeń gospodarczych na terenie gospodarstwa rolnego w gminie Zelów ponad 200 gramów amfetaminy.
 
Ostatnie uderzenie było wymierzone przeciwko osobom zajmujących się wprowadzaniem na rynek znacznych ilości narkotyków. W lutym, w ciągu kilku dni  na terenie powiatu bełchatowskiego i zduńskowolskiego w łódzkim a także ostrzeszowskiego w wielkopolskim zatrzymano 10 mężczyzn i jedną kobietę. Są to osoby w przedziale wiekowym od 22 do 32 lat. W większości były już wcześniej notowane za konflikty z prawem. 8 osób zostało tymczasowo aresztowanych , pozostałe trzy oddane pod dozór policyjny. Wśród zarzutów dominują te odnoszące się do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków. Inne dotyczą przemytu zza granicy a konkretnie z Holandii co w przypadku znacznych ilości zagrożone jest karą od 3 do 15 lat więzienia. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń narkotyki rozprowadzano głównie w dużych wiejskich dyskotekach. Pochodziły one zarówno z przemytu jak i z rodzimej produkcji. W styczniu 2011 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali pod Zgierzem zorganizowaną na ogromną skalę plantację konopi indyjskiej. Około 500 krzewów tej odurzającej rośliny wegetowało w halach gospodarczych. Te zabezpieczone sięgały 2 metrów wysokości. Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych przestępcy zainwestowali w system nawadniania, oświetlania i nagrzewania uprawy. Wówczas, na gorąco wpadły w ręce funkcjonariuszy dwie osoby,. Łącznie do tej plantacji sąd tymczasowo aresztował już 20 osób.
 
Śledztwo jest nadal rozwojowe a policjanci z Centralnego Biura Śledczego i Prokuratura zapowiadają dalsze zatrzymania.
 

Inne

Ciekawe artykuły