REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

263 listy w obronie praw człowieka! Zakończyliśmy Maraton Pisania Listów Amnesty International w Zgierzu

 W tym roku pisaliśmy w obronie 10 bohaterów i bohaterek. Zgierzan i zgierzanki najmocniej poruszyły trzy sprawy. Jedną z nich była sytuacja Teodory Del Carmen Vasquez z Salwadoru. W jej sprawie napisano 38 listów. Kobieta została skazana na 30 lat za urodzenie nieżywego dziecka. Uczestnicy i uczestniczki taką samą liczbę listów napisali w obronie dziewcząt i młodych kobiet z Burkina Faso, zmuszanych do zawierania małżeństw. Również 38 listów napisano w sprawie Yeceni Armenty z Meksyku. 

 
-Przyszłam na maraton, bo miałam taką potrzebę. Nie jestem obojętna na krzywdę ludzką. To taki dobry uczynek w czasie adwentu- mówi Agnieszka Zielińska, która co roku przychodzi pisać listy. Sympatyczka Amnesty International pisała w sprawie Yeceni Armenty, bo nie zgadza się na okrutną przemoc wobec kobiet. Funkcjonariusze policji bili, podduszali i gwałcili kobietę, by przyznała się do zlecenia zabójstwa męża. Yecenia twierdzi, że nie popełniła tego przestępstwa.   
 
Po raz pierwszy zrobiliśmy filmik promujący Maraton Pisania Listów. Wystąpili w nim sympatycy i sympatyczki Amnesty International: Karolina Gostyńska, Michał Grzelak, Joanna Jóźwiak, Patrycja Malik, Ada Matczak, Karolina Miżyńska, Natalia Nowińska, Adrian Pal, Michał Świętosławski oraz Agnieszka Zielińska. Występujący przedstawiali bohaterów i bohaterki. 
 
Maraton rozpoczął się 6 grudnia w Centrum Kultury Dziecka. Do Maratonu Pisania Listów w tym roku włączyła się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof.  T. Kotarbińskiego. Jak co roku, akcję podjęły zgierskie szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica oraz Gimnazjum nr. 2 im. Jana Kochanowskiego. W tym roku dołączył także Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. W tym roku Stowarzyszenie Tkalnia przygotowało wraz z podopiecznymi kartki dla Yeceni Armenty. 
 
Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie dotyczące praw człowieka. Co roku za sprawą listów udaje się pomóc około 30 % bohaterów i bohaterek. Listy pomogły uwolnić między innymi Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi czy członkinie zespołu Pussy Riot, walczące w obronie wolności słowa w Rosji. Bohaterem Maratonu Pisania Listów w 2014 roku, któremu udało się pomóc, jest Moses Akatugba z Nigerii. Siedemnastolatek został skazany na karę śmierci za kradzież trzech telefonów. 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a