45 lat minęło od kiedy Zbigniew Hauke, znany folklorysta oraz związek zawodowy „Chemików” działający przy Zakładach Przemysłu Barwników „Boruta” założyli amatorski zespół propagujący folklor ziemi łęczyckiej. Trzon zespołu stanowili tancerze, śpiewacy i muzycy przeniesieni z wiejskiego zespołu z Białej koło Zgierza. W 1991 r. z powodu trudności finansowych zakładów, Zespół Pieśni i Tańca „Boruta” przeszedł pod opiekę Miejskiego Ośrodka Kultury.
Dziś w skład „Boruty” wchodzi sześcioosobowa kapela oraz trzy grupy wiekowe tancerzy: dzieci 4-14 lat, młodzież 16-25 lat oraz dorośli do 55 roku życia. W sumie zespół liczy 56 członków. Oprócz wspomnianego folkloru łęczyckiego, w ich repertuarze znaleźć można nawiązanie do tradycji krakowskiej, łowickiej, lubelskiej, a także górali żywieckich i cieszyńskich.
Świętowanie tak pięknego jubileuszu nie mogło się odbyć inaczej niż poprzez koncert. W wypełnionej po brzegi sali Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu artyści dali prawie dwugodzinny popis swoich umiejętności. „Chodzony”, „Walczyk łęczycki”, „Tańcowały dwa Michały”, „Świeci miesiąc świeci” to tylko niektóre utwory wykonane przez obecnych, ale i byłych „Boruciarzy”.
Zanim na scenie zaczęły wirować różnokolorowe, ludowe stroje, poseł na Sejm RP, Agnieszka Hanajczyk oraz członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Wojciech Budziarski podzielili się z zespołem wiadomością o przyznaniu nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.
Starosta Zgierski, Krzysztof Kozanecki, na początku maja wystąpił o przyznanie nagrody okolicznościowej, a jego inicjatywę poparła posłanka Agnieszka Hanajczyk. Nagroda w wysokości 15 000 zł to najwyższe do tej pory przyznane przez ministra wyróżnienie. Uroczyste jej przekazanie, nastąpi, gdy ministerialne środki wpłyną na konto Starostwa Powiatowego w Zgierzu.
–Jako kilkuletnia dziewczynka nie mogłam doczekać się uroczystości pierwszomajowych, kiedy specjalnie na tę okazję zakładałam strój łowicki, dlatego całym sercem podpisałam się pod wnioskiem pana Starosty – mówiła posłanka Agnieszka Hanajczyk.
Okazało się, że to nie koniec niespodzianek dla zespołu, ponieważ poseł Artur Dunin złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego wnioski o przyznanie medali "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymali je z rąk posła Dunina – Zdzisława Kotulska-Hofmokl, która od samego początku istnienia Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta” jest jego choreografem oraz Jan Mucha od wielu lat pełniący funkcję kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta”. Dyplom uznania od Ministra Kultury otrzymała Jadwiga Wróblewska przygotowująca i dbająca o oryginalne i niepowtarzalne stroje Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta”
– Bardzo się cieszę, że nasz rodzimy zespół nieprzerwanie i konsekwentnie od kilkudziesięciu lat propaguje polską kulturę regionalną w kraju i za granicą – powiedział poseł Artur Dunin – serdecznie gratuluję odznaczeń ministerialnych i oczywiście życzę wytrwałości w działaniu i dalszej satysfakcji z pracy z wielopokoleniowym zespołem.