REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

69. rocznica rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu – 20.03.2011

W dniu 20 marca 2011 r. (niedziela) przypada rocznica wydarzeń, które miały miejsce w Zgierzu w 1942 r. W tym dniu, 69 lat temu, w centrum Miasta (nazywanym wówczas Placem Stodół) rozstrzelano stu Polaków.

Egzekucja w Zgierzu była największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II Wojny Światowej w regionie, nazwanym przez Niemców Krajem Warty. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za akcję przeprowadzoną przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego. W konsekwencji Niemcy dokonali na szeroką skalę aresztowań w Zgierzu, Łodzi i okolicznych miastach, m.in.: Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Turku i Wieluniu. Oprócz stu skazanych na rozstrzelanie przywiezionych z łódzkich więzień, na Placu Stodół, zebrano ok. 6 tys. osób. Spośród nich wybrano jeszcze stu mężczyzn jako zakładników. Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do pobliskiego Lasu Lućmierskiego, gdzie pochowano w zbiorowej mogile. Po zakończeniu wojny miejsce stracenia nazwano w hołdzie ofiarom, Placem Stu Straconych. 
 
Program uroczystości w dniu 20 marca 2011 r: 
godz. 11.00 – Kościół pw. Chrystusa Króla, ul. Słowackiego 10 – Msza święta w intencji rozstrzelanych
godz. 12.30 – Plac Stu Straconych – Oddanie hołdu rozstrzelanym
ok. godz. 13.30 – Las Lućmierski -Zapalenie zniczy, złożenie kwiatów na mogiłach straconych i przy Pomniku Ofiar
 
Podczas uroczystości na Placu Stu Straconych oprócz wystąpienia Prezydenta Miasta Zgierza, Pani dr Iwony Wieczorek i złożenia kwiatów, uczniowie ze zgierskich szkół oraz harcerze zgierskiego Hufca ZHP w hołdzie straconym, zapalą znicze. Odmówiona zostanie także modlitwa w intencji straconych. W uroczystości udział zapowiedziały rodziny rozstrzelanych z Poznania, Łodzi, Rzeszowa, Kalisza i Sosnowca.
 
Na uroczystości serdecznie zaprasza Prezydent Miasta Zgierza, Pani dr Iwona Wieczorek.

Inne

Ciekawe artykuły