REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

8. Zgierska Noc Muzeów – relacja

8 Zgierska Noc Muzeów już za nami. Sobotnia noc już od początku wieczoru obfitowała w ciekawe i wzruszające przeżycia. Nasz zabytkowy budynek, Dom Pod Lwami, pękał w szwach.

Już na samym początku, bo od 19:00 tłum szczelnie wypełnił galerie w piwnicy. Bo o tej porze rozpoczęła się właśnie wernisaż wystawy "Zgierskie Sagi Artystyczne: Klan Nawrotów". Liczni przybyli goście mogli obejrzeć przegląd prac należących do 9 autorów pochodzących właśnie z tej znanej rodziny. Począwszy od nieżyjącego już protoplasty rodu Jana do najmłodszego, dziesięcioletniego Michała.

Kiedy zwiedzający nacieszyli już swe oczy, przyszedł czas na ucztę dla uszu. W salonie państwa Krusche (czyli w największej części stałej ekspozycji Muzeum – „Kruszówka”) rozpoczął się koncert zespołu „Jacek Filar i przyjaciele nasze Basi kochanej”. Poezja śpiewana doskonale wpisała się w klimat tego wieczoru i bawiła gości do późna, a zespół był zmuszony kilkukrotnie bisować.

Po koncercie goście udali się na słodki poczęstunek. Po krótkiej przerwie zwiedzający mieli możliwość bezpłatnie do 1 w nocy zwiedzać muzealne wystawy, czyli: "Kruszówka- wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku", "Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat", "Dawnych tramwajów czar", "Klan Nawrotów".

W sumie naszą placówkę podczas tej jedynej w swoim rodzaju nocy odwiedziło blisko pół tysiąca zwiedzających.

Wczasie 8. Zgierskiej Nocy Muzeów, odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu internetowego. Prawidłowa odpowiedź na pytanie: jaką nazwę nosi zgierska ulica przedstawiona na zdjęciu? To ulica gen. J. H. Dąbrowskiego. 

Publikujemy nazwiska osób, które oprócz podania prawidłowej odpowiedzi napisały świetne teksty o Muzeum. 

I miejsce zdobyła Adrianna Nowak, która tak zachęca do odwiedzenia naszej placówki:

Jeśli historię poznać chcesz Zgierza 

do Muzeum Miasta szybko zmierzaj.

Na ulicy Dąbrowskiego czarna, kuta brama wprowadzi Cię do niego

Tu dawnych dziejów poznasz smak, 

dowiesz się, że św. Katarzynę budował Twój dziad.

Nie szukaj wymówek, zachęcam szczerze.

Przyjedź do Zgierza z Gdańska na rowerze.

 

II miejsce zdobyła Karolina Fidelus, III miesjce Marta Szymczak.

Wyróżnieni zostali: Magdalena Banaszczyk, Kamila Ozga, Teresa Kieszkowska – Ozga, Bartosz Rogalski i Jakub Urbaniak. 

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w 8. Zgierskiej Nocy Muzeów, proszonę są o odbior nagród w budynku Muzeum Miasta Zgierza. 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,