REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Agresji mówimy NIE!

Pod takim hasłem uczniowie klasy humanistyczno – prawnej z Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie, zorganizowali debatę z udziałem ekspertów – Krzysztofa Kopani Rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi, przedstawiciela policji z Głowna, Grażyny Kujawiak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Głownie i Małgorzaty Bryk-Kozłowskiej przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego. To nie pierwsza tego typu akcja w szkole – uczniowie w ciągu kilku ostatnich lat dyskutowali, o tym, że chcą żyć bezpiecznie, zwiększyć zainteresowanie rodziców tym, co ich dzieci robią po szkole, podkreślali chęć rozwijania pasji i przestrzegali swoje koleżanki i kolegów przed konsekwencjami łamania prawa (w ramach akcji „Chcemy żyć bezpiecznie”, „Czy dzieci jak ryby głosu nie mają?”, „Bezpieczni i odpowiedzialni” ,w którym ekspertami byli m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska i Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka).
 
Tym razem młodzież pytała m.in. o kryteria odpowiedzialności karnej, kiedy za popełnienie przestępstwa odpowiada się jak nieletni, a kiedy można skarżyć nawet 15-latka tak jak dorosłego. Prokurator Kopania przestrzegał szczególnie przed występkami chuligańskimi.
 
Stosunkowo „łatwo” je popełnić, bo to może być naruszenie nietykalności cielesnej, niszczenie mienia, czy czynna napaść, ale późniejsze konsekwencje są nieraz bardzo poważne – mówił Krzysztof Kopania. – Wraz z ukończeniem 17 roku życia w waszej karcie prawnej wpisuje się wszystkie zasądzone kary, a to komplikuje życie, chociażby podczas poszukiwania pracy.
 
Przedstawiciel Komisariatu Policji w Głownie przybliżył ubiegłoroczne statystyki, z których wynika, że młodzi mieszkańcy Głowna mogą czuć się bezpiecznie. W 2014 roku odnotowano zaledwie 4 czyny karalne popełnione przez małoletnich. Dotyczyły one uszkodzenia ciała i gróźb karalnych.
 
Tyle statystyki. A jak poziom własnego bezpieczeństwa oceniają sami uczniowie?
 
Z ankiety pod hasłem „Bezpieczna szkoła”, przeprowadzonej wśród 250 głowieńskich uczniów na przełomie stycznia i lutego 2015 roku wynika, że 30 młodych ludzi spotkało się w szkole z wyzwiskami i popychaniem, 25 przyznało, że na terenie szkoły proponowano im papierosy, dopalacze i alkohol, 2 osoby padły ofiarami wymuszeń pieniędzy. 
 
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem uczniów tematem przeciwdziałania agresji, a sprawy dziś poruszane, takie choćby jak stalking, przemoc relacyjna tzw. wykluczenie społeczne, czy cyberprzemoc  mogą być bardzo kształcące dla młodych ludzi – mówi uczestnik debaty Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Inne

Ciekawe artykuły