- Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych a czasem bardzo cennych przedmiotów. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy, ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki, nie prośmy o pomoc przygodnie napotkanych ludzi. Zwłaszcza osoby starsze i samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych.
- Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed Świętem, tak aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Odwiedzając groby 1 listopada zwróćmy szczególną uwagę na pieniądze i dokumenty. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek.
- Rodzice winni zadbać o należyty nadzór nad dziećmi – najmłodsi powinni trzymać się blisko dorosłych i ani na chwilę nie oddalać się bez opieki.
- Jadąc autobusem czy tramwajem – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy także sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
- W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty.
- Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci, a na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone.
Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci, a na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Zanim wyruszymy w dalszą trasę sprawdźmy czy i gdzie prowadzone są roboty drogowe wiążące się z utrudnieniami w ruchu.
Jadąc na cmentarz w Dzień Wszystkich Świętych wcześniej należy zapoznać się z obowiązującymi zmianami w organizacji ruchu. Nie należy jeździć na pamięć. Trzeba stosować się ściśle do zaleceń policji, która będzie obecna w okolicach nekropolii. Samochód warto parkować w miejscach wyznaczonych pamiętając, aby nie zastawiać drogi innym. Idąc cmentarz należy zabrać z pojazdu wartościowe przedmioty i dokumenty, dokładnie zamknąć samochód i uruchomić urządzenia alarmowe. W tym dniu na drogi wyjedzie mnóstwo tzw. „niedzielnych kierowców” – zalecamy więc szczególną ostrożność.
Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu, mgły to wszystko ogranicza widoczność. Apelujemy do pieszych aby poruszali się właściwą stroną jezdni i wyposażyli się w elementy odblaskowe, aby nie wchodzili na drogę w miejscach do tego niewyznaczonych. Rowerzyści powinni zadbać o prawidłowe oświetlenie pojazdu i trzeźwość.
Nadal głównymi przyczynami wypadków jest wymuszenie pierwszeństwa i nadmierna prędkość. W tym dniach na drogi wyjadą niemalże wszyscy policjanci wydziałów ruchu drogowego. Należy spodziewać się zdecydowanie większej liczby patroli i co za tym idzie kontroli.
Przypominamy też o ograniczeniach dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton : w/w zakaz ruchu obowiązuje 31 października w godz. 18.00-22.00 oraz 1 listopada w godz.8.00-22.00.
W województwie łódzkim całość działań Znicz 2013 będzie koordynowana z pokładu policyjnego śmigłowca.