Alkoholu odmawiam – sport uprawiam – to nazwa projektu realizowanego przez zgierskich policjantów pod patronatem Fundacji Mariusza Wlazłego. Autorami przedsięwzięcia są podkom. Aneta Kominiak z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz kierownik Zespołu Informatyki zgierskiej jednostki policji Jacek Ciechański.
Konkurs został przeprowadzony 21 marca 2013 r. Data nie przypadkowa, bo jak wiadomo Pierwszego Dnia Wiosny, nazywanym potocznie przez młodzież „Dniem Wagarowicza”, młodzi ludzie zazwyczaj organizują sobie czas poza szkołą. By tym razem było inaczej, policjanci zaproponowali gimnazjalistom inną formę spędzenia tego dnia. Zaprosili uczniów trzech zgierskich gimnazjów do udziału w policyjnym przedsięwzięciu. Młodzież bardzo chętnie przystała na propozycję mundurowych i licznie przybyła na organizowany konkurs.
Głównym celem jaki przyświecał autorom tego przedsięwzięcia to oprócz zorganizowania turnieju piłki siatkowej i zagospodarowania czasu w „Dniu Wagarowicza” było przede wszystkim propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej pozytywnych zasad rywalizacji sportowej oraz przestrzeganie naczelnej zasady fair-play nie tylko podczas rozgrywek ale również w trakcie kibicowania. Dodatkowo propagowanie zdrowego trybu życia bez nałogów a w szczególności zapobieganie spożywaniu alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez młodzież.
Obowiązki zawodowego sportowca uniemożliwiły Mariuszowi Wlazłemu pojawienie się osobiście na naszej imprezie. Jednak dzięki przekazowi video przekazał pozdrowienia gościom.
Konkurs został przeprowadzony na dwóch płaszczyznach: rozgrywki pomiędzy trzema zgierskimi gimnazjami w turnieju piłki siatkowej oraz spotkanie pomiędzy reprezentacją wszystkich gimnazjów i grupą ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgierzu trenującą w ramach projektu Volley Project Fundacji Mariusza Wlazłego. Równolegle do prowadzonych rozgrywek sportowych został rozegrany konkurs na najlepszy doping (Najlepsze kibicowanie swojej drużynie – kulturalne i bezpieczne).
Podczas gdy zawodnicy zmagali się na płycie boiska, na trybunach wrzało od okrzyków i śpiewów kibiców. Komisja konkursowa w skład której weszli: Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu insp. Piotr Nejman, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego – Elżbieta Zytek, Kierownik Zgierskiego Rejonu Pogotowia Ratunkowego – Beata Świątczak i I Zastępca Komendanta Powiatowego mł. insp. Iwona Lewandowska, brała pod uwagę nie tylko wyniki poszczególnych meczów siatkarskich, ale sposób kibicowania i przestrzegania zasady „fair-play”. Dodatkowo ocenie poddano pomysły na okrzyki, rymowanki, transparenty oraz wygląd grupy kibicującej danej szkole.
W przerwie pomiędzy meczami Beata Świątczak wzbogaciła program o prelekcję i pokaz ratownictwa medycznego. Młodzież nie tylko wysłuchała pogadanki na temat skutków picia alkoholu oraz zażywania środków psychotropowych, ale pod okiem fachowca mogła spróbować własnych sił w udzielaniu pierwszej pomocy.
Drużyna, która wygrała zmagania sportowe to uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Zgierzu pod przewodnictwem Aleksandry Kowanek. Natomiast grupa z Gimnazjum nr 3 zwyciężyła w rywalizacji ciekawego i bezpiecznego kibicowania. Z każdej drużyny trenerzy wybrali najwartościowszych graczy. Nagrody MVP Turnieju otrzymali: Paulina Materka z Gimnazjum nr 1, Patryk Amsolik z Gimnazjum nr 2 oraz Marcin Czarnecki reprezentujący Gimnazjum nr 3.
Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody a w nich tę najbardziej oczekiwaną część, tj. piłkę z autografem Mariusza Wlazłego. Również kibice w przeróżnych konkursach mogli zdobyć gadżety Fundacji Mariusza Wlazłego. Całość widowiska wzbogaciły i upiększyły chearleaderki z Gimnazjum nr 3.
Alkoholu odmawiam – sport uprawiam to hasło, które skandowała młodzież podczas Turnieju podkreślało, że dla prawidłowego i zdrowego rozwoju człowieka alkohol jest wrogiem a sport przyjacielem.