REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boruta wystąpi w Sejmie?

Zespół Pieśni i Tańca Boruta, który w maju 2012 r. obchodzi 45-lecie swojej działalności na przestrzeni tych ponad czterech dekad gościł w wielu miastach Polski oraz świata. Pojawiał się na przeglądach i festiwalach folklorystycznych w takich krajach jak: Algieria, Austria, Belgia, Bułgaria, Grecja, Francja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Węgry czy Włochy. Teraz pojawia się okazja ku temu, aby zespół wystąpił w polskim parlamencie. 

Z wnioskiem do marszałek Sejmu – Ewy Kopacz o zorganizowanie w sejmowych korytarzach wystawy dokumentującej dorobek Zespołu Pieśni i Tańca Boruta wystąpił poseł ze Zgierza Artur Dunin (PO).  Dodatkowo grupa miałaby wystąpić na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu. 

Wydaje mi się, że uhonorowanie zespołu, który od kilkudziesięciu lat propaguje polską kulturę regionalną w kraju i za granicą poprzez prezentację jego dorobku artystycznego w Gmachu Parlamentu jest jak najbardziej właściwe. Myślę, że zarówno wystawa jak i możliwość zaprezentowania się w Sejmie, będzie dla zespołu ogromnym wyróżnieniem, natomiast dla publiczności i parlamentarzystów ciekawym przeżyciem – tak swój pomysł uzasadnia poseł Artur Dunin
 
Według mnie pomysł Posła Artura Dunina jest bardzo trafiony. Uważam, że taki występ w Sejmie będzie bardzo dużym wyróżnieniem dla Zespołu. Mimo, że członkowie Zespołu występowali już w filmach, nagrywali reklamy, to jednak nie zdarzyło się nigdy, by występowali w tak ważnym dla Polski miejscu jakim jest Sejm. Mam wielką nadzieję, że prośba Pana Posła zostanie rozpatrzona pozytywnie i nie tylko karty kroniki Boruty zawisną w Sejmie, ale również my, jako żywe świadectwo tego co kultywuje się w Zgierzu od 45 lat będziemy mogli tam wystąpić – mówi Jakub Pyrzanowski, który w zespole występuje od trzech lat.
 
Zespół Pieśni i Tańca powstał w 1967 r. na skutek starań znanego folklorysty Zbigniewa Hauke oraz związku zawodowego "Chemików". Trzon grupy stanowili tancerze, śpiewacy i muzycy przeniesieni z wiejskiego zespołu działającego w Białej koło Zgierza. Zespół został związany z Zakładami Przemysłu Barwników "Boruta" pod patronatem ówczesnej rady zakładowej. Jesienią 1991, zespół przeszedł pod opiekę Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.
 
Ostatnio zespół przy okazji swojego jubileuszu został nagrodzony kilkoma ważnymi odznaczeniami. Otrzymał m.in. okolicznościową nagrodę pieniężną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o którą wystąpił Starosta Zgierski, Krzysztof Kozanecki. Dodatkowo kilkoro członków zespołu otrzymało odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (Zdzisława KotulskaHofmokl – choreograf oraz Jan Mucha – kierownik muzyczny zespołu) oraz „Dyplom Uznania” (Jadwiga Wróblewska – garderobiana). O te nagrody wystąpił poseł Artur Dunin
 

Inne

Ciekawe artykuły