Zespół Pieśni i Tańca Boruta, który w maju 2012 r. obchodzi 45-lecie swojej działalności na przestrzeni tych ponad czterech dekad gościł w wielu miastach Polski oraz świata. Pojawiał się na przeglądach i festiwalach folklorystycznych w takich krajach jak: Algieria, Austria, Belgia, Bułgaria, Grecja, Francja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Węgry czy Włochy. Teraz pojawia się okazja ku temu, aby zespół wystąpił w polskim parlamencie.
Z wnioskiem do marszałek Sejmu – Ewy Kopacz o zorganizowanie w sejmowych korytarzach wystawy dokumentującej dorobek Zespołu Pieśni i Tańca Boruta wystąpił poseł ze Zgierza Artur Dunin (PO). Dodatkowo grupa miałaby wystąpić na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu.
– Wydaje mi się, że uhonorowanie zespołu, który od kilkudziesięciu lat propaguje polską kulturę regionalną w kraju i za granicą poprzez prezentację jego dorobku artystycznego w Gmachu Parlamentu jest jak najbardziej właściwe. Myślę, że zarówno wystawa jak i możliwość zaprezentowania się w Sejmie, będzie dla zespołu ogromnym wyróżnieniem, natomiast dla publiczności i parlamentarzystów ciekawym przeżyciem – tak swój pomysł uzasadnia poseł Artur Dunin.
– Według mnie pomysł Posła Artura Dunina jest bardzo trafiony. Uważam, że taki występ w Sejmie będzie bardzo dużym wyróżnieniem dla Zespołu. Mimo, że członkowie Zespołu występowali już w filmach, nagrywali reklamy, to jednak nie zdarzyło się nigdy, by występowali w tak ważnym dla Polski miejscu jakim jest Sejm. Mam wielką nadzieję, że prośba Pana Posła zostanie rozpatrzona pozytywnie i nie tylko karty kroniki Boruty zawisną w Sejmie, ale również my, jako żywe świadectwo tego co kultywuje się w Zgierzu od 45 lat będziemy mogli tam wystąpić – mówi Jakub Pyrzanowski, który w zespole występuje od trzech lat.
Zespół Pieśni i Tańca powstał w 1967 r. na skutek starań znanego folklorysty Zbigniewa Hauke oraz związku zawodowego "Chemików". Trzon grupy stanowili tancerze, śpiewacy i muzycy przeniesieni z wiejskiego zespołu działającego w Białej koło Zgierza. Zespół został związany z Zakładami Przemysłu Barwników "Boruta" pod patronatem ówczesnej rady zakładowej. Jesienią 1991, zespół przeszedł pod opiekę Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.
Ostatnio zespół przy okazji swojego jubileuszu został nagrodzony kilkoma ważnymi odznaczeniami. Otrzymał m.in. okolicznościową nagrodę pieniężną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o którą wystąpił Starosta Zgierski, Krzysztof Kozanecki. Dodatkowo kilkoro członków zespołu otrzymało odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (Zdzisława Kotulska – Hofmokl – choreograf oraz Jan Mucha – kierownik muzyczny zespołu) oraz „Dyplom Uznania” (Jadwiga Wróblewska – garderobiana). O te nagrody wystąpił poseł Artur Dunin.