Chińska armia zawitała do Zgierza…, a dokładniej do Muzeum Miasta Zgierza. Wystawę replik Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin Shi, określaną mianem ósmego cudu świata można oglądać w dniach 24 lutego – 22 kwietnia w budynku muzeum przy ul. Dąbrowskiego 21. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Polsko-Chińską Izbą Gospodarczą.
Na wystawie prezentowane są kopie figur wojów i koni naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny i pochodzących z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di. Terakotowi wojownicy prowadzą konie i wozy, mają broń, noszą starannie wykonane mundury i kolczugi. Każdego można przypisać do określonego rodzaju służby, są wśród nich piechurzy, kopijnicy, łucznicy i kusznicy, jeźdźcy prowadzący konie bojowe, woźnice, oficerowie, a nawet dwumetrowej wysokości generał, górujący nad innymi z tarczą z trzeba ozdobnymi napierśnikami.
W sumie po świecie podróżuje 7 takich wystaw. Każda jest wierną kopią oryginału, który znajduje się muzeum Xi’an w Chinach. Oryginał terakotowej armii został odnaleziony przypadkiem przez trzech chłopców podczas kopania studni w marcu 1974 roku. Figury znajdowały się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu. Były częścią wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di w III wieku p.n.e. Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.
Dla zwiedzających armia jest stopniowo udostępniana od 1979 roku, natomiast w 1994 roku na miejscu znaleziska zostało otwarte Muzeum Xian Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin, które składa się z trzech krypt od głębokości od 4 do 8 metrów. Od 1987 roku terakotowa armia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–18.00, a w soboty i niedziele: od 10 do 18. Ceny biletów wynoszą: 14 i 10 zł. A każdy odwiedzający dostanie figurkę chińskiego żołnierza.