REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czy Jerzy Sokół straci mandat radnego?

2 sierpnia 2012 r. Jerzy Sokół, radny Miasta Zgierza, były prezydent miasta objął stanowisko prezesa Miejskiego Klubu Piłkarskiego Boruta. Czy tym samym naruszył ustawowy zakaz łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Artykuł 24F ustawy o samorządzie gminnym, mówi, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Czy ten zapis odnosi się do sytuacji w Zgierzu? Na to pytanie powinni odpowiedzieć prawnicy, niemniej jednak Miejski Klub Piłkarski Boruta korzysta z majątku gminy miasto Zgierz – baza sportowa mieście się na terenie MOSiRu przy ul. Wschodniej, to tam odbywają się treningi i mecze. Na tą właśnie sprawę zwraca uwagę Grzegorz Leśniewicz, były wiceprezydent Zgierza w piśmie skierowanym do Rady Miasta Zgierza. Według Leśniewicza konsekwencją objęcia stanowiska prezesa MKP Boruta przez Jerzego Sokoła, jest wygaśnięcie jego mandatu radnego (którego tryb określa art. 190 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw) co powinna stwierdzić Rada Miasta Zgierza w ciągu 30 dni. Ponieważ tego nie zrobiła, zarządzenie zastępcze może wydać Wojewoda Łódzki. 

Klub zarejestrowany jest w Starostwie Powiatowym jako stowarzyszenie zwykłe, które nie jest uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem zarzut byłego Wiceprezydenta Miasta Zgierza jest bezzasadny – odpowiada Jerzy Sokół. – Przez wybór chciałem pomóc klubowi w trudnym dla niego okresie, funkcja moja jest całkowicie społeczna, nie uzyskuję z niej żadnych profitów poza satysfakcją że dzieci i młodzież ma szansę uprawiać sport. Celem mojego działania była pomoc klubowi w realizacji celów sportowych. Za pełnienie funkcji nie pobierałem wynagrodzenia, jak również diet i innych poborów. Funkcja pełniona była całkowicie społecznie. W podobnej jak ja sytuacji jest wielu radnych naszej RMZ, dlatego zadziwia mnie fakt kierowania zarzutu do mojej osoby

 – W Radzie Miasta Zgierza nie ma woli na wygaszenie mojego mandatu z uwagi że nie zaszły okoliczności działalności gospodarczej w klubie MKP Boruta Zgierz. Na wczorajszym (21.09.2012 r. – przyp. red.) posiedzeniu Komisji Rewizyjnej radni jednomyślnie zagłosowali przeciwko zarzutom Pana Grzegorza Leśniewicza (tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu) i taka odpowiedź będzie wysłana do Wojewody. W podobnej jak ja sytuacji jest: Grzegorz Maciński (ZTA i Atlas), Justyna Zielińska (EZG), Marek Hyliński (Hospicjum) – mówi Jerzy Sokół.

Grzegorz Leśniewicz powołuje się na orzeczenia sądowe, które bronią jego zdania. Według stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego (syg. II OSK787/05) z dnia 12.01.2006 r. „Działalność gospodarcza prowadzona przez stowarzyszenie z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy jest działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 ze zm./, a pełnienie przez radnego funkcji członka zarządu takiego stowarzyszenia oznacza zarządzanie taką działalnością”.

Z kolei w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (syg. IIISA/GD555/10) z 16.12.2010 r. czytamy, że: J.W. łączył funkcję radnego z funkcją członka zarządu stowarzyszenia kultury fizycznej Miejski Klub Sportowy "[…]" z siedzibą w B., korzystającego w prowadzonej przez siebie działalności z mienia komunalnego Gminy na podstawie umów zawartych z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w B. W ocenie organu nadzoru nie ma zaś znaczenia czy radny funkcję w zarządzie stowarzyszenia pełnił za wynagrodzeniem czy też nieodpłatnie, jak również fakt, iż dochody z działalności gospodarczej klubu przeznaczone były na cele statutowe stowarzyszenia. Skoro radny (…) nie zrezygnował z funkcji członka zarządu w/w stowarzyszenia Rada Miejska w B. zobowiązana była zgodnie z art. 190 ust. 6 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw stwierdzić wygaśnięcie mandatu radnego, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od upływu w/w terminu.

Jerzy Sokół zrezygnował z zasiadania w MKP Boruta. Sprawa zapewne zostanie poruszona na najbliższej sesji radny miasta. Czekamy również na stanowisko Wojewody Łódzkiego w tej sprawie.
 
Jeśli rzeczywiście doszłoby do odwołania Jerzego Sokoła ze stanowiska radnego, jego miejsce zająłby Bernard Zboiński.

Inne

Ciekawe artykuły