REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czy rozmiar łóżka ma wpływ na jakość snu?

Podczas wybierania łóżka do swojej sypialni powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jaki ma ono mieć styl, ale również – jaki rozmiar. Czy zawsze im szersze łóżko, tym lepiej? Jaka powinna być szerokość materaca do łóżka dla dwojga?

Jaka szerokość materaca dla jednej osoby?

Standardowo łóżka jednoosobowe mają około 80-90 cm szerokości przy 200 cm długości. Ta dwumetrowa długość jest niezbędna, ponieważ ludzie dorośli zwykle mają poniżej 2 metrów wzrostu. Dla osób wyższych, powyżej 200 cm, niezbędne będzie wykonanie łóżka na wymiar o większej długości, ponieważ w standardzie sprzedawcy nie oferują łóżek dłuższych niż właśnie tyle. Te 90 cm szerokości to absolutne minimum, które w zupełności wystarcza dla dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych o standardowej budowie ciała. Są jednak osoby, dla których 90 cm to zdecydowanie za mało. Niektórzy lubią zajmować dużo miejsca na łóżku, rozkładając szeroko ręce i nogi, dlatego przyda im się nieco szersze łóżko – na przykład o wymiarze 120×200. Jest to szerokość odpowiednia dla jednej osoby, pozwalająca naprawdę wygodnie spać samotnie, nawet w przypadku osób charakteryzujących się szerszą budową ciała.

Jaka szerokość łóżka dla dwojga?

Standardowe łóżko tapicerowane 140×200 przeznaczone jest już do spania dla dwojga. To jedno z najwęższych łóżek, jakie jest oferowane do sypialni małżeńskich, ale zwykle do mniejszych pomieszczeń. Tradycyjne łóżko tapicerowane 140×200 z pojemnikiem  i materacem to najlepszy wybór dla osób, które poszukują standardowego rozmiaru łóżka do niewielkiej sypialni dla dwojga. Co jednak ważne – takie łóżko powinny wybierać raczej pary, które preferują spanie blisko siebie oraz są na tyle szczupłe, żeby ten rozmiar nie przeszkadzał im w swobodnym spaniu. Łóżka w tym wymiarze są obecnie najchętniej wybieranymi do sypialni małżeńskich. Wpływ na to ma nie tylko mniejsza ilość zajmowanego miejsca, ale również cena. A komfort snu? Z pewnością potrzeba wygodnego rozłożenia się na łóżku zostanie zaspokojona.

Czy warto kupić większe łóżko do sypialni?

Nie w każdej sypialni jest możliwość wstawienia łóżka o szerokości 160, 180 czy nawet 220 centymetrów. Dlatego też wybierając meble do tego pomieszczenia, należy postawić na kompromis pomiędzy odpowiednią dla dwojga szerokością zapewniającą właściwy komfort snu, a możliwościami przestrzennymi danego pokoju. Z pewnością lepiej będzie się spało na łóżku szerokim, które daje możliwość oddalenia się od drugiej osoby, wygodnego rozłożenia rąk i nóg, czy nawet spania w poprzek łóżka. Nie zapominajmy też o rodzinach, w których główne miejsce w sypialni zajmują psy lub koty – warto pomyśleć o szerokim łóżku, aby wygodnie spało się nawet z dużym psem pośrodku, wówczas wszyscy domownicy będą zadowoleni z takiego mebla. Sama szerokość łóżka, o ile się w nim mieścimy i nie musimy trzymać sztywno rąk i nóg przy tułowiu, aby nie spaść z łóżka, nie ma większego wpływu na  komfort snu. Podczas spania zwykle nie przemieszczamy się po całym łóżku, lecz ewentualnie obracamy się wokół własnej osi. O ile więc łóżko daje dość miejsca na swobodne rozłożenie rąk i nóg tak, jak lubimy najbardziej – będzie odpowiednie pod względem szerokości dla swojego właściciela.
Inne

Ciekawe artykuły