Straż Miejska w Zgierzu ma 20 lat. Obchody tej okrągłej rocznicy odbyły się w Urzędzie Miasta Zgierza 14 października 2011 r. W uroczystości wzięli udział: prezydenci miasta i przewodniczący Rady Miasta Zgierza obecnej i poprzednich kadencji, parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i służb mundurowych, radni Rady Miasta Zgierza oraz pracownicy Urzędu Miasta Zgierza. Podczas uroczystości najlepszym funkcjonariuszom awanse i nagrody wręczyła prezydent Iwona Wieczorek.
Dariusz Bereżewski, komendant Straży Miejskiej w Zgierzu podziękował wszystkim osobom, które przez ostanie dwadzieścia lat współpracowały ze strażą, w tym prezydentom i przewodniczącym rady miasta. Szczególne podziękowania popłynęły do osób, dzięki którym straż utworzono. Byli wśród nich: Jan Czajkowski, Maciej Wierzbowski, mecenas Janiszewski.
My tą okazję wykorzystujemy do odpowiedzi na pytanie czy Straż Miejska w Zgierzu jest potrzebna.
– Przez te dwadzieścia lat strażnicy miejscy podejmowali kilkaset tysięcy interwencji, ujęli setki sprawców przestępstw. W samym 2010 r. funkcjonariusze interweniowali 13 542 razy – mówi Dariusz Bereżewski. – W zdecydowanej większości strażnicy wkraczają do akcji na skutek zgłoszeń, które napływają od samych mieszkańców. Dotyczą one często spożywania alkoholu, zakłócania porządku czy nieprawidłowego parkowania. Te telefony od mieszkańców świadczą, że straż w Zgierzu jest potrzebna.
W 2010 r. strażnicy miejscy zarejestrowali m.in. następujące zdarzenia:
nieotrzymanie czystości i porządku przez właścicieli nieruchomości – 993 interwencje
nielegalne składowiska odpadów – 89
drobne zaśmiecanie miejsc publicznych – 198
plakatowanie w niewyznaczonych miejscach – 116
usuwanie wraków pojazdów samochodowych – 79
nieprawidłowe parkowanie – 2020
przekroczenie dozowanej prędkości – 3 357
niszczenie zieleni miejskiej – 162
niszczenie infrastruktury drogowej – 449
spożywanie alkoholu wbrew zakazowi – 983
zakłócanie ciszy i porządku publicznego – 1029.
niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierząt (w tym pogryzienia) – 249
Dodatkowo ujawniono 51 przestępstw (w tym 10 dotyczących posiadania narkotyków). Zabezpieczono 130 imprez masowych zabezpieczonych. Wykonano 347 wspólnych patroli z funkcjonariuszami KPP w Zgierzu. Dokonano 446 konwojów dokumentów, pieniędzy.
Zgierscy strażnicy interweniowali średnio 37 razy dziennie w 2010 r. Jednymi z bardziej spektakularnych akcji z ostatnich lat było zatrzymanie sprawcy pobicia kontrolera MUK w styczniu 2010 r. czy ujawnienie plantacji marihuany w lutym 2011 r.
– Z całą pewnością możemy powiedzieć, że gdyby nie straż to część tych przestępstw czy wykroczeń nie zostałaby wykryta, a nasze zadania spoczęłyby na barkach policji. My zajmujemy się w większości sprawami administracyjno-porzadkowymi. Skupiamy się na wykroczeniach, tak aby policja mogła położyć nacisk na wykrywanie ciężkiej działalności przestępczej – mówi Dariusz Bereżewski. – Zdarza się, że nasze działania odbierane są negatywnie przez mieszkańców, ale w końcu każdy z obywateli jest zobowiązany do przestrzegania prawa. My jesteśmy od egzekwowania tych obowiązków. Oczywiście kierowca który otrzyma mandat za złe parkowanie niechętnie nastawiony jest do straży miejskiej, ale proszę pamiętać że źle zaparkowany samochód może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszańców, jeśli np. znajduje się na psach czy w bliskiej odległości od skrzyżowania.
Roczne utrzymanie Straży Miejskiej kosztuje budżet miasta 1,62 mln zł.