REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest i jak działa inwerter?

Inwerter to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Bez niego energia pozyskana z promieni słonecznych nie popłynie do gniazdka i nie zasili żadnych urządzeń w domu czy firmie. Czym dokładnie jest to urządzenie, jak działa i dlaczego jest tak istotne?

Czym są inwertery fotowoltaiczne?

Inwertery fotowoltaiczne, zwane też falownikami, to elementy instalacji fotowoltaicznej, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny. Są niezbędną częścią systemu słonecznego – bez nich nie popłynie prąd do gniazdka. Nowoczesne falowniki muszą spełniać surowe normy jakości i bezpieczeństwa.
Niegdyś w instalacjach fotowoltaicznych montowano jeden duży falownik. Dzisiaj w zaawansowanych systemach słonecznych instalowane są mikroinwertery wpinane pod panelami, co wpływa na zwiększenie efektywności i wydajności fotowoltaiki. Każdy falownik jest zbudowany z kilku kluczowych elementów, takich jak klasyczny prostownik, stopień końcowy złożony z tranzystorów, stopień pośredni składający się z kondensatorów, a także układ zabezpieczeń i sterowania.

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Inwertery fotowoltaiczne to części połączone z panelami słonecznymi. Panele pobierają energię z promieni Słońca, a efektem tego procesu jest powstanie napięcia stałego. Nawet największa ilość uzyskanej w ten sposób energii jest nieefektywna bez falownika, ponieważ nie wykorzystasz jej do zasilania urządzeń domowych czy firmowych. Aby prąd mógł popłynąć do gniazdek, z których zasilasz wszystkie sprzęty w mieszkaniu, domu, biurze czy zakładzie pracy, potrzebne jest napięcie zmienne. Za jego powstanie odpowiadają właśnie falowniki.
Nowoczesne inwertery fotowoltaiczne od renomowanych producentów i dostawców, takich jak sklep.doko.pl, służą do przekształcenia uzyskanej w modułach energii stałej na zmienną. Ich zadaniem jest też dostosowanie częstotliwości, natężenia oraz napięcia prądu do europejskich standardów. Gdy parametry te wykroczą poza dopuszczalne normy, inwerter zostaje odłączony od sieci. Falowniki oddają ponadto nadmiar wytworzonego prądu do zakładu energetycznego. W razie potrzeby nadmiar energii możesz odebrać w późniejszym terminie.

Gromadzenie danych

Falowniki realizują swe zadania w czasie rzeczywistym, co oznacza, że niemal natychmiast przekształcają prąd stały w zmienny. To sprawia, że energia elektryczna jest dostępna przez cały czas. Nie jest to jednak jedyne zadanie inwertera. Falowniki gromadzą bowiem sporo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania instalacji danych. Są to tzw. dane eksploatacyjne, obejmujące m.in. informacje dotyczące wartości napięcia stałego DC i naprzemiennego AC, poziomu natężenia oraz ewentualnych błędów występujących po stronie sieci energetycznej.
Dzięki zbieranym przez falowniki danym dowiesz się m.in. tego, jak skuteczna jest Twoja instalacja fotowoltaiczna, a także jakie oszczędności z tytułu rachunków za prąd zyskujesz dzięki energii słonecznej. Gromadzone dane możesz wygodnie odczytywać nawet w aplikacjach na smartfony czy na dedykowanych stronach internetowych.

 

Inne

Ciekawe artykuły