REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Czym się różni laptop od netbooka?

W marketingowych opisach komputerów mobilnych możemy natrafić na wiele określeń, które niekoniecznie będą dla nas zrozumiałe. Dlaczego część urządzeń nazywa się notebookami, ultrabookami czy netbookami, a inne po prostu laptopami? Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają tak samo, jednak w rzeczywistości różnią się między sobą dość znacząco. W tym artykule skupimy się na tym, co odróżnia netbooki od standardowych komputerów przenośnych.

Netbook – co to takiego?

Wszystkie komputery mobilne przyjęło się określać mianem laptopa. Czasem zamiennie używa się też nazwy notebook, która jednak pierwotnie dotyczyła wyłącznie urządzeń o bardziej kompaktowych rozmiarach, po zamknięciu nieprzekraczających powierzchni kartki A4. Pod każdym innym względem są to dokładnie takie same urządzenia. Inaczej sprawa ma się z netbookami. To już sprzęt, który nie tyle charakteryzuje się mniejszymi wymiarami, ile wręcz konkretnymi parametrami – w tym przypadku ekranem o przekątnej w granicach 9-13 cali oraz niewielką wagą. W praktyce oznacza to, że w środku po prostu nie ma miejsca na bardziej zaawansowane podzespoły. Netbook, zgodnie ze swoją nazwą, to zatem sprzęt przeznaczony głównie do przeglądanie Internetu, choć oczywiście możliwa jest także praca z podstawowymi programami oraz korzystanie z multimediów.

Główne różnice pomiędzy laptopem a netbookiem

Laptopy są zdecydowanie większe. Przekątna ekranu wynosi w ich przypadku co najmniej 13 cali, a w większości współczesnych modeli mieści się w przedziale 15-16 cali, co zapewnia optymalne warunki do pracy oraz rozrywki. Dzięki takim wymiarom urządzenia te zwykle posiadają bardziej rozbudowaną klawiaturę, z dodatkową częścią numeryczną. W przypadku netbooków zarówno wyświetlacz, jak i klawiatura są zdecydowanie mniejsze, przez co praca z nimi okazuje się mniej komfortowa. Co więcej, nie są tak wydajne. Nowoczesne laptopy HP lub innych renomowanych producentów to zwykle bardzo zaawansowane urządzenia, nadające się do obsługi wymagających gier i profesjonalnego oprogramowania. Tymczasem konstrukcja i sama idea netbooków wymusza stosowanie słabszych podzespołów, w tym np. zintegrowanych kart graficznych zamiast znacznie lepszych modeli dedykowanych. Trzeba też liczyć się z mniejszą ilością portów oraz brakiem napędu optycznego, który wciąż spotyka się w większych laptopach.

Kiedy warto kupić netbooka?

Chociaż z powyższego porównania wynika, że netbooki nie są urządzeniami, które sprawdzą się w każdym zastosowaniu, to jednak oferta tego typu komputerów mobilnych stale się rozrasta i cieszy coraz większą popularnością wśród konsumentów. Z czego to wynika? Przede wszystkim z niższej ceny w porównaniu z innymi laptopami. Nie każdy przecież potrzebuje bardzo wydajnego urządzenia, więc większy wydatek na lepsze laptopy HP i innych cenionych marek nie zawsze ma sens. Ponadto, małe wymiary i waga netbooków znacznie zwiększają ich mobilność. Urządzenie nie będzie obciążeniem, gdy postanowimy zabrać je ze sobą na wykłady, do pracy, w podróż lub wyjazd służbowy. Idealnie sprawdzi się do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów, pisania notatek czy tworzenia prezentacji.
Inne

Ciekawe artykuły