REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dla kogo zniżki na wyrobienie paszportu w Zgierzu?

Mieszkasz w Zgierzu i zastanawiasz się, ile zapłacisz za wyrobienie nowego paszportu? Zanim udasz się do biura paszportowego, sprawdź, czy i jakie przysługują Ci ulgi. Dzięki temu sprawnie przygotujesz potrzebne dokumenty i zaoszczędzisz pieniądze. A może w ogóle nie poniesiesz kosztów? Zorientuj się, kiedy to możliwe!

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyjściowa cena za wyrobienie nowego paszportu to 140 zł. Zanim jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku, dowiedz się, czy nie przysługuje Ci jakaś zniżka. Warto bowiem wiedzieć, że w wielu sytuacjach możesz liczyć na z ulgi lub obniżki. Z kolei w przypadku wyrobienia paszportu tymczasowego (okres ważności do 12 miesięcy) przyjdzie zapłacić Ci tylko 30 zł. Gdzie załatwić wszelkie konieczne formalności? Tego dowiesz się z artykułu https://paszporty.com.pl/kto-wydaje-paszport/.

Kto w Zgierzu może skorzystać z ulg?

Ustawodawca przewiduje 3 progi ulgowe, z których mogą korzystać poszczególne grupy mieszkańców:

  • ulga 50% – przysługuje m.in. emerytom, rencistom, kombatantom, osobom z niepełnosprawnością oraz przebywającym w DPS-ach bądź placówkach opiekuńczych, stałym zasiłkobiorcom pomocy społecznej, rodzicom dysponującym Kartą Dużej Rodziny, a także studentom i uczniom,
  • ulga 75% – przysługuje dzieciom z niepełnosprawnościami pochodzącym z rodzin wielodzietnych oraz posiadających ogólnopolską KDR, a także uczącym się dorosłym do 26. roku życia pochodzącym z rodzin wielodzietnych (KDR).

Istnieją także sytuacje, w których interesant może złożyć dokumenty i zawnioskować o wyrobienie nowego paszportu bez konieczności zapłaty za usługę. Ulga 100% dotyczy:

  • osób wnioskujących o nowy dokument z powodu stwierdzenia wady technicznej dotychczas używanego paszportu,
  • wnioskodawców, którzy ukończyli 70. rok życia,
  • zasiłkobiorcy stali,
  • mieszkańcy DPS-ów lub zakładów opiekuńczych planujący wyjazd zagraniczny celem kontynuacji leczenia bądź przejścia operacji,
  • żołnierzy oddelegowanych do służby zagranicznej.

Pamiętaj, że interesantowi przysługuje prawo do skorzystania tylko z jednej ulgi, dlatego zdecyduj się na tę najwyższą. Zadbaj również o przygotowanie dokumentu stanowiącego potwierdzenie, że faktycznie masz prawo do ubiegania się o daną ulgę (np. student – legitymacja studencka). Ze wszystkimi formalnościami związanymi z wyrobieniem paszportu w Zgierzu zapoznasz się w serwisie paszporty.com.pl.

Zniżki na paszport – komu i w jakich sytuacjach przysługują?

Oprócz ulgi możesz skorzystać także ze zniżki i odliczyć określoną kwotę od tej wyjściowej (jeśli żadna ulga Ci nie przysługuje) lub od tej, którą musisz zapłacić już po odliczeniu ulgi. W jakich sytuacjach mieszkańcy Zgierza, jak i całej Polski płacą mniej? Wyróżnia się 3 takie przypadki:

  • osoby chcące wymienić dokument na nowy ze względu na niekatulane zdjęcie (zmiana wyglądu, fryzury, operacja twarzy),
  • wyrobienie nowego dokumentu z uwagi na zmianę nazwiska,
  • wyczerpanie wolnego miejsca przeznaczonego na wizowe pieczątki.

Wartość zniżki każdy urząd ustala indywidualnie. Jeśli więc jesteś ze Zgierza, polecamy udać się do najbliżej zlokalizowanego urzędu w Łodzi i zapytać o te kwestie na miejscu. Pamiętaj też, że jeśli wybierasz się do jednego z europejskich krajów, prawdopodobnie paszport nie będzie Ci potrzebny, bo w większości państw na Starym Kontynencie honoruje się polskie dowody osobiste. A jak sytuacja wygląda w Chorwacji? Tego dowiesz się pod adresem https://paszporty.com.pl/czy-do-chorwacji-potrzebny-jest-paszport/.

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają