REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Do Zgierza wróciła karetka

1 lipca do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Zgierzu uruchomiony został dodatkowy zespół ratownictwa medycznego. Oznacza to, że mieszkańcy powiatu zgierskiego będą mieli do dyspozycji dodatkową karetkę pełniącą całodobowy dyżur. Dodatkowy zespół w zgierskim pogotowiu został nie tyle uruchomiony, a w zasadzie przywrócony po tym jak zniknął wraz z początkiem 2012 roku.  

Oprócz Zgierza dodatkowe zespoły będą świadczyć pomoc dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej, Skierniewic, Łęczycy, Łodzi-Śródmieścia, Poddębic i Opoczna.  Zgodę na uruchomienie siedmiu dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego w woj. łódzkim wydał minister zdrowia na wniosek wojewody łódzkiego Jolanty Chemińskiej. Podstawę do tych działań stanowiły analizy urzędników Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Karetki skierowano do tych rejonów, w których zapotrzebowanie na dodatkowe zespoły ratownictwa było największe.

To co urzędnikom zajęło pół roku, wiadomo było już od dawna. – Ile osób musi umrzeć, żeby decydenci potraktowali sprawę poważnie?  – pytała w 2011 r. Beata Świątczak, kierownik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Zgierzu powołując się na statystyki wypadków. Negatywne zdanie w sprawie likwidacji jednego zespołu wyrazili miejscy oraz powiatowi radni. Walki o utrzymanie zespołu nie udało się wówczas wygrać. Teraz urzędnicy UW w Łodzi sami poszli po rozum do głowy.
 
Zdaniem wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, nowe zespoły znacznie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców regionów, gdzie czas oczekiwania na przyjazd karetki był najdłuższy. Koszt funkcjonowania dodatkowych zespołów zostanie pokryty ze środków przekazanych wojewodzie łódzkiemu na działalność zespołów ratownictwa medycznego w województwie łódzkim na rok 2012. Dodatkowy zespół w Zgierzu jest typu „P” – podstawowego, czyli składający się z ratowników medycznych. 
 
Chciałabym podziękować w imieniu własnym i pracowników Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego wszystkim, którzy zaangażowali się w to, aby ten zespół do nas powrócił. A odkąd wrócił jest w pełni wykorzystywany, ponieważ pracy mamy bardzo dużo. Dodatkowy zespół na pewno poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Zgierza, ale też całego powiatu – mówi Beata Świątczak.
 
Jesteśmy wdzięczni za podjęcie takiej decyzji. Poprawi to stan bezpieczeństwa medycznego naszym mieszkańców, a także osób przejeżdżających przez ten region. Niedawno oddano do użytku fragment autostrady A2- Stryków-Warszawa, a już niebawem w naszym powiecie będzie drugie co do wielkości skrzyżowanie autostrad w Polsce – mówi członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski.
 

Inne

Ciekawe artykuły