Dodatkowe punkty dla kolarzy w Aleksandrowie Łódzkim

W Aleksandrowie Łódzkim podczas tegorocznego 22. Międzynarodowego Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków kolarze mogli zdobyć specjalne premie w dwóch punktach nazwanych Lotny Finisz (na ulicy Ogrodowej, obok Urzędu Miasta) i Memoriał Piotra Bukszyńskiego (przy hurtowni IWONA, której właścicielem jest ojciec tragicznie zmarłego kolarza Piotra Bukszyńskiego, m. in. uczestnika Tour de Pologne).

Pomimo silnego wiatru, około godziny 14.00 kolarze z dużą prędkością przejechali ulicami Aleksandrowa Łódzkiego, aby dalej udać się na metę do Łodzi.

W ciągu czterech dni pokonali ponad 660-kilometrową trasę. Na starcie w Nowym Sączu stanęło 108 zawodników z 18 ekip, w tym grupy zawodowe z Niemiec, Holandii, Ukrainy, Danii, Czech i Słowacji, reprezentacje Holandii, Ukrainy i Polski oraz młodzieżowa reprezentacja Polski. Trasa wyścigu prowadziła przez Krosno, Jasło, Kraków, Jędrzejów i Kielce. Do ostatniego, czwartego etapu, kolarze wystartowali w Radomsku. Tego dnia zawodnicy zmierzali przez woj. łódzkie jadąc m.in. przez Rozprzę, Tuszyn, Pabianice, Konstantynów i Aleksandrów. Meta wyznaczona została w Łodzi na al. Piłsudskiego przy ul. Piotrkowskiej. Zanim jednak doszło do finiszu, kolarze przejechali dwie rundy aleją Piłsudskiego. Na linię kończącą etap wjechał cały peleton. Po emocjonującym finiszu wygrał go Niemiec Steffen Radochla. Najlepszym jednak w całym wyścigu okazał się Marcin Sapa z wynikiem 15:59.52, który z przewagą 14 sekund wyprzedził Ukraińca Ołeksandra Szejdyka. Trzecie miejsce zajął Słowak Roman Bronis. Drużynowo triumfowali zawodnicy grupy Banaszek Duda Team.

Na mecie zwycięzców oklaskiwały setki łodzian. Wśród gości byli też byli kolarze, m.in. Ryszard Szurkowski i Mieczysław Nowicki. Nagrody najlepszym wręczali m.in. ministrowie Cezary Grabarczyk i Krzysztof Kwiatkowski, członek zarządu województwa łódzkiego Marcin Bugajski oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Honorowy patronat nad tegorocznym wyścigiem sprawował Parlament Europejski pod przewodnictwem Jerzego Buzka.