O budowie drogi ekspresowej S14 zgierzanie słyszą od wielu lat. Powstanie zachodniej obwodnicy Łodzi ma rozwiązać problem zakorkowanych zgierskich ulic, sznury tirów przestałyby przeszkadzać mieszkającym przy Gałczyńskiego, Śniechowskiego czy Konstantynowskiej. Pozostaje pytanie kiedy S14 powstanie… W mediach na przemian pojawiały się informacje o trwających przygotowaniach do budowy trasy i przesuwaniu jej realizacji na czas określony.
W listopadzie, tuż przed wyborami samorządowymi, premier Ewa Kopacz poinformowała, że S14 trafi na listę zadań podstawowych. Jednak wg. listy dostępnej aktualnie na stronie Ministerstwa Infrastruktury zachodnia obwodnica Łodzi wciąż znajduje się liście rezerwowej. Aby pomóc zorientować się zgierzanom w tej niejasnej sytuacji Rada Osiedla 650-lecia zorganizowała spotkanie z członkami parlamentarnego zespołu ds. obwodnic Łodzi. Do Gimnazjum nr 3 przybyli posłowie: Dariusz Joński, Cezary Olejniczak (obaj SLD) oraz Marek Matuszewski (PiS), pojawił się także Artur Dunin (PO) formalnie nie wchodzący w skład zespołu parlamentarnego.
Blisko dwustu zgromadzonych na sali zgierzan przekonywano, że szansą na przyspieszenie budowy S14 są konsultacje publiczne dotyczące Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Zwolennicy budowy drogi ekspresowej powinni wypełniać dostępne na stronie Ministerstwa Infrastruktury formularze, postulując w nich przeniesienie inwestycji z listy rezerwowej na listę podstawową. Konsultacje trwają tylko do 30 stycznia. Podczas spotkania spierano się, czy wciąż możliwa jest zmiana przebiegu wytyczonej trasy S14. Część mieszkańców osiedla 650-lecia protestuje przeciwko przeprowadzeniu jej między blokami znajdującymi się przy ulicy Staffa a lasem Krogulec. Mimo zapewnień o postawieniu tam ekranów akustycznych zgierzanie obawiają się hałasu, także zanieczyszczenia powietrza i odcięcia dostępu do obszarów leśnych. Poseł Marek Matuszewski chce walczyć o zmianę lokalizacji S14, polemizował z nim inny parlamentarzysta ze Zgierza – Artur Dunin uważający, że przebieg trasy został już ustalony.
W spotkaniu, mimo wystosowanego zaproszenia, nie wzięli udziału przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Głos zgierzan może jednak dotrzeć do nich inną drogą. Formularze konsultacyjne dostępne będą zarówno w biurach poselskich funkcjonujących na terenie Zgierza, jak i w urzędzie miasta.