Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, jest jednym z najważniejszych kroków w rozwoju telewizji w Polsce. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do 31 lipca 2013 r.
Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Obecnie coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia analogowej telewizji, która wykorzystuje dużo zasobów częstotliwości. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi nadawanie większej liczby programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór telewizji cyfrowej wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:
1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego zwanego popularnie dekoderem,
2) wymiana analogowego odbiornika na nowy cyfrowy telewizor.
Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany telewizora, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder. Zaś użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB.
Telewizja cyfrowa jest bardziej odporna na wiele zakłóceń. Nie tylko oferuje dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku. Możliwe jest także wprowadzenie przez nadawców dodatkowych usług multimedialnych takich jak „video na żądanie” (VOD) – czyli rodzaj wypożyczalni filmów na odległość, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów programowych, włączanie napisów w różnych wersjach językowych oraz rozbudowana telegazeta i bogatsze systemy informacji o programach.
Trwający obecnie proces cyfryzacji telewizji naziemnej jest okazją do uaktywnienia się oszustów podających się za przedstawicieli operatorów oferujących usługi w zakresie dostrajania odbiorników bądź tych, którzy będą proponować po atrakcyjnych cenach urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej. Nie należy korzystać z takich „okazji”, a urządzenia lepiej kupować w sprawdzonych sklepach. Fałszywi akwizytorzy powołując się na nieprawdziwe informacje mogą także nakłaniać, zwłaszcza osoby starsze, do podpisywania nowych umów abonamentowych, rzekomo niezbędnych do odbioru telewizji cyfrowej.
W województwie łódzkim wyłączenie sygnału analogowego będzie następowało w czterech etapach:
- I etap – 19 marca 2013 roku
- II etap – 22 kwietnia 2013 roku
- III etap – 20 maja 2013 roku
- IV etap – 17 czerwca 2013 roku
W powiecie zgierskim wyłączenie sygnału nastąpi w III etapie, czyli 20 maja 2013 roku.