REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny – 20.09.2014

XXII edycja EDD odbywa się pod hasłem "Dziedzictwo – źródło tożsamości". Temat ten ma charakter niezwykle uniwersalny, dzięki czemu może być interpretowany i powiązany z wieloma aspektami, które czerpią z naszej wspólnej przeszłości, związku z historią, językiem i tradycją.

W ramach EDDN Muzeum Miasta Zgierza 20 września br. organizuje:

  • O godz. 19:00  wernisaż wystawy Romana Opalińskiego ze Lwowa,
  • oraz o godz. 20:00 koncert zespołu "Królestwo Beskidu".

Roman Opaliński urodził się w Gródku, niedaleko Lwowa.  Ukończył studia na Wydziale Szkła Artystycznego, Lwowskiego Instytutu Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuki).  

Tworzy prace w technice grafiki oraz kowalstwa artystycznego. Jest uczestnikiem wielu ukraińskich i międzynarodowych wystaw wśród których wymienić  warto„ Jesienne salony" i „Sztuka Wolnego Świata" we Lwowie, „Sztuka – Ambasadorem Wolności i Demokracji" w Kijowie, „Most zamiast Murów" Północna Francja, międzynarodowe plenery w Polsce, wystawy zbiorowe w Niemczech, Holandii, Francji i Słowacji. Od 2003 roku jest corocznym uczestnikiem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w Myślenicach, czynnie włączając się w działania projektu „Most Zamiast Murów – Artystyczne Przełamywanie Barier".

W ciągu lat 2010-2014 jego prace były prezentowane w wielu miastach: Lwów, Kraków, Bełchatów, Banska Bystrica (Słowacja), Kijów, Warszawa i Bazylea.

„Królestwo Beskidu” to zespół założony przez Katarzyna Gacek-Dudę – flecistkę, skrzypaczkę etniczną, multiinstrumentalistkę, grającą na różnych instrumentach ludowych, kompozytora, aranżera i autorkę tekstów. Propagatorka flecistyki etnicznej beskidzkiej oraz flecistki etnicznej całego świata. Laureatka konkursów muzycznych w kategorii muzyki klasycznej oraz etnicznej.

Wstęp do Muzeum, koncert oraz zwiedzanie wszystkich wystaw bezpłatne!

Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993. Wszelkie działania w kraju koordynowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W 2014 roku odbędzie się już XXII edycja tego wydarzenia. Więcej informacji na temat EDD dostępne jest za pośrednictwem strony internetowej http://edd.nid.pl/.

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.