REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Gamma kamera w Zgierzu

Szpital Wojewódzki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu wzbogacił się o najnowocześniejsze urządzenie do diagnostyki – gamma kamerę Spect CT. W uroczystym uruchomieniu sprzętu uczestniczyli m.in. członek Zarządu Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak oraz członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski, prezydent Zgierza Iwona Wieczorek.

Nowa aparatura diagnostyczna została zakupiona w ramach realizacji programu zdrowotnego „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych”. Sprzęt, który łączy w sobie gamma kamerę i tomograf komputerowy, kosztował 2,6 mln zł z czego większość kwoty przekazało Ministerstwo Zdrowia. 
 
W Polsce funkcjonuje obecnie 111 gamma kamer, przy wykorzystaniu których przeprowadza się około 170 tys. badań rocznie. Aby zbliżyć się do standardów europejskich, urządzeń w kraju powinno być około 380, o czasie eksploatacji nie dłuższym niż 10 lat.
 
Gamma kamera służy przede wszystkim do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, używa się jej do badania między innymi serca, nerek, kości, płuc, wątroby i mózgu.
 
 – Przed badaniem pacjentowi podaje się, doustnie, dożylnie lub wziewnie, substancję z pierwiastkiem radioaktywnym, który jest "znacznikiem" – wyjaśnia dr Jacek Makarewicz, specjalista medycyny nuklearnej. – Substancja po kilku godzinach "rozchodzi się” po organizmie, a gamma-kamera "filmuje" chorego i tworzy "mapę" rozmieszczenia izotopu w jego ciele. Brak lub nadmiar znacznika wskazuje na patologię, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty nowotworu. Badanie trwa kilkanaście minut – dodaje dr Makarewicz.
 

Inne

Ciekawe artykuły