25 lipca 2012 roku podczas posiedzenia prezydium Klubu Platformy Obywatelskiej został przyjęty przygotowany przez posła ze Zgierza Artura Dunina projekt ustawy o umowie związku partnerskiego. O sprawie głośno jest w ogólnopolskich mediach. Jest to już trzeci projekt, który ma szansę być procedowany w Sejmie. Analizując jego zapisy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest on dużo „delikatniejszy” jeśli chodzi o zmiany w przepisach niż konkurencyjne projekty autorstwa posłów SLD i Ruchu Palikota. Jak mówi sam autor najważniejszym celem było przygotowanie takich zmian, które ułatwią życie par żyjących w związkach nieformalnych. Przykładem może być możliwość uzyskania informacji o stanie zdrowia partnera.
Tymczasem Robert Biedroń z Ruchu Palikota zarzucił Arturowi Duninowi kradzież projektu twierdząc, że 86% stwierdzeń zawartych w projekcie Dunina jest skopiowana z projektów, jaki przygotowały RP i SLD. – Nie spotkałem się w Sejmie z taką kradzieżą, z takim przekrętem politycznym – mówił Biedroń na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. Poseł Dunin kontrargumentuje, że jego propozycja powstała dużo wcześniej niż projekt RP i SLD, a rewelacje Biedronia określił jako „bzdurę”.
– Bardzo bym prosił, żeby czytać zapisy ustawy ze zrozumieniem, ponieważ nieprawdziwe są zarzuty, że dotyczy ona tylko par homoseksualnych – mówi poseł Artur Dunin – pojawiają się również zarzuty, że istnieje przecież możliwość zawarcia związku małżeńskiego, ale hipokryzją jest niedostrzeganie, że coraz więcej osób żyje w związkach nieformalnych i ta tendencja jest rosnąca. Moja ustawa wprowadza zmiany, które ułatwią im wiele spraw, pozwolą między innymi na zabezpieczenie finansowe partnera/partnerki po latach spędzonych wspólnie. Chciałbym podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem instytucji małżeństwa, a moja ustawa nie wprowadza obowiązku zawierania związków partnerskich. Daje każdemu możliwość wyboru, czy chce pozostać w takim związku w jakim jest z różnych powodów czy też zawrzeć związek małżeński.
W dużym skrócie projekt PO reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nic jednak nie mówi na temat wspólnego rozliczania się partnerów.
Tematy in vitro oraz związków partnerskich wywołują bardzo wiele emocji ponieważ dotykają różnic światopoglądowych. Już 16 krajów europejskich wprowadziło rozwiązania pozwalające na zawieranie związków partnerskich, czy zostaną wprowadzone również w naszym kraju i w jakim kształcie przekonamy się jesienią. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu, pod koniec sierpnia Klub Platformy przedyskutuje projekt.