29 stycznia 2013 r. w auli Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu odbyła się I Debata Społeczna pod nazwą „ Wspólnie dla bezpieczeństwa”.
Wśród osób, które odpowiedziały za zaproszenia byli m. in. posłowie na Sejm RP, Ksiądz Dziekan, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zgierzu – członek Zarządu Powiatu, samorządowcy z terenu powiatu zgierskiego, przewodniczący rad miejskich i gminnych, radni, Komendant i Z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Zgierzu, przewodniczący rad osiedli, przewodniczący zarządu osiedli, przedstawiciel spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Nie zabrakło również dyrektorów i pedagogów szkół, przedstawicieli MOPS-ów, młodzieży oraz społeczności lokalnej. Stronę policyjną reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu insp. Piotr Nejman, I Zastępca Komendanta odpowiedzialna za pion prewencji i ruch drogowy – mł. insp. Iwona Lewandowska, komendanci komisariatów podległych KPP, Naczelnik Wydziału Prewencji i Naczelnicy Wydziału Ruchu Drogowego, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu, kierownik Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz wszyscy dzielnicowi z terenu Zgierza i gminy.
Rozpoczęcie debaty poprzedzone było rozdawaniem ankiety dotyczących poczucia bezpieczeństwa. Po zakończonym spotkaniu wypełnione anonimowe ankiety wrzucane były do specjalnego pudła.
Debata rozpoczęła się od specjalnie przygotowanej na to spotkanie prezentacji multimedialnej obrazująca stan bezpieczeństwa w powiecie zgierskim /przestępczość ogólna, kryminalną z podziałem na kategorie najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa/. Tą część prezentacji omawiał insp. Piotr Nejman. O zagadnieniach dot. przemocy w rodzinie i typowych działaniach policji pionu prewencji mówiła mł. insp. Iwona Lewandowska. W następnej części zostały omówione zagadnienia dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zaraz po tym specjalista prewencji kryminalnej przedstawiła zaproszonym gościom prezentację na temat działań w obszarze prewencji kryminalnej w oparciu o rządowy program Razem Bezpieczniej i kampanię Wspólne Osiedla.
W dalszej części nastąpiła długo oczekiwana przez wszystkich dyskusja, którą wywołał pokazany w prezentacji slajd obrazujący, że na 88%popełnionych przestępstw z kategorii najbardziej dotkliwych społecznie /kradzież cudzej rzeczy, włamanie do mieszkania, uszkodzenie rzeczy/ my jako społeczeństwo mamy wpływ największy. Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu insp. Piotr Nejman nawiązując do wspomnianego slajdu podkreślił, że jeśli my sami jako społeczeństwo nie będziemy dbali o własne mienie to nawet najskuteczniejsze działania policji nie są w stanie tego zapewnić. Komendant przypomniał kilka podstawowych zasad jak właściwie zabezpieczać, chronić swoje mienie i zapobiegać sytuacjom gdzie można stać się ofiarą przestępstwa /kradzieże w środkach komunikacji miejskiej, na rynkach, targowiskach w szpitalach, szkołach, urzędach i cmentarzach/. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na fakt wpuszczania do klatek blokowych obcych osób, na niezamykanie drzwi od mieszkań, na pozostawianie cennych przedmiotów w samochodach, które kuszą potencjalnego złodzieja. Wspomniał również o oszustach działający metodą „na wnuczka”, którzy wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny – wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą. Przestępcy, wciągając ofiarę w swoją grę pozorów, sprawiają, że nawet nie wie kiedy traci oszczędności życia. Zwrócił się z apelem do samorządowców i przedstawicieli rad osiedli o podjęcie prób rewitalizacji przestrzeni dla bezpieczeństwa.
W dalszej części debaty dyskutowano na tematy dot. właściwego oznakowania dróg, dużego natężenia ruchu powodowanego przez samochody ciężarowe co bardzo utrudnia życie mieszkańcom ulic przez które tranzyt przechodzi, kierowców poruszających się z nadmierną prędkością, problem spożywania alkoholu przez nietrzeźwych i nieletnich. Mieszkańcy powiatu zgierskiego wnioskowali o patrole piesze na ulicach oraz o częstsze kontakty dzielnicowego ze społeczeństwem.
Na wszystkie zadawane pytania odpowiadali Komendant Powiatowy Policji insp. Piotr Nejman i mł. insp. Iwona Lewandowska. Niektóre spostrzeżenia i wnioski wymagające szerszego wyjaśnienia zostały zanotowane i po ich przeanalizowaniu zostaną podjęte odpowiednie działania.
Debata została przyjęta przez społeczeństwo bardzo pozytywnie.