REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ile trzeba zapłacić za profesjonalny projekt wnętrza?

Skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta wnętrz to alternatywa dla samodzielnego kreowania przestrzeni mieszkalnej. Projektant wnętrz nie tylko pomoże zoptymalizować przestrzeń i nadać jej niepowtarzalny charakter, ale także pomoże nam zaoszczędzić czas, a nawet… pieniądze. Jak to możliwe? Uniknięcie błędów aranżacyjnych i nietrafionych zakupów to tylko niektóre z argumentów. Zobacz, ile kosztuje współpraca z biurem projektowym.

Co wpływa na cenę projektu wnętrza?

Wycena projektów często jest indywidualna, ponieważ wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników, takich jak zakres prac. W zależności od tego, czy potrzebujemy projektu koncepcyjnego, czy też pełnej dokumentacji wykonawczej wraz z nadzorem autorskim, cena może się znacznie różnić. Pełny projekt obejmujący wszystkie etapy jest znacznie droższy, ale daje też więcej gwarancji i często jest niezbędny przy większych remontach lub pracach wykończeniowych.

Nie bez znaczenia dla stawek jest także renoma projektanta, z którym chcemy współpracować. Bardziej doświadczeni projektanci z bogatym portfolio mogą oczekiwać wyższego honorarium – płacimy za ich wiedzę, doświadczenie, zaangażowanie, gwarancję jakości i wysoką jakość świadczonych usług.

Jeżeli oczekujemy indywidualnego, mocno specyficznego projektu, też musimy wziąć pod uwagę wyższą wycenę. Unikalne, autorskie projekty są z reguły droższe niż te standardowe. Wartość ta rośnie, jeśli projekt ma obejmować specjalnie zaprojektowane meble czy nietypowe rozwiązania konstrukcyjne.

Czy wielkość przestrzeni ma znaczenie dla wyceny? Oczywiście, bo znacznie więcej czasu trzeba na zaprojektowanie 300-metrowego domu niż 40-metrowego mieszkania. Często jednak projektanci stosują taryfikator zniżkowy, gdzie za każdy kolejny metr kwadratowy płaci się nieco mniej.

Niektórzy projektanci oferują usługi „pod klucz”, gdzie zajmują się wszystkim od A do Z, włącznie z zakupami, koordynacją ekip remontowych i nadzorem nad realizacją. Takie usługi są najdroższe, ale także najwygodniejsze dla klienta.

Analiza kosztów – z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Dokładną wycenę poznamy po konsultacji z projektantem, który przedstawi 3-4 wersje współpracy do wyboru. Może to być podstawowy projekt koncepcyjny (najtańszy, kosztujący od 70 zł za metr kwadratowy), projekt kompleksowy, z nadzorem lub funkcjonalny pod klucz. Ten ostatni, z uwagi na swoją kompleksowość jest najdroższy – musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 300 zł za metr kwadratowy.

Profesjonalny projekt wnętrza jest inwestycją, która wymaga starannego rozważenia (czy mieści się w naszym budżecie przewidzianym na remont). Koszty mogą być znaczne, zwłaszcza przy większych przestrzeniach, ale warto pamiętać o korzyściach płynących z wykorzystania wiedzy i umiejętności doświadczonego projektanta. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć ofert kilku projektantów, by znaleźć najlepsze rozwiązanie cenowe i jakościowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają