REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ile w Zgierzu kosztuje AC na ulubione samochody złodziei?

VW Golf, Passat i Audi A4 były najczęściej kradzionymi w Polsce samochodami w 2013 r. Ile trzeba zapłacić w Zgierzu za ubezpieczenie AC, które chroni przed działaniem złodziei?

Aż 21% z 15 593 ukradzionych w 2013 r. samochodów stanowiły trzy „ulubione” modele złodziei. Niechlubnym numerem jeden w policyjnych statystykach jest od lat pozostający w czołówce VW Golf (991 kradzieży), tuż za nim znalazł się VW Passat (681), zaś trzecim najczęściej traconym samochodem osobowym był przed rokiem inny niemiecki pojazd – Audi A4 (677). Przed skutkami działania przestępców chroni właścicieli aut ubezpieczenie autocasco (AC). Wciąż jednak niewielu kierowców korzysta z tego rodzaju ochrony. Statystycznie, według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na czterech posiadaczy obowiązkowego OC przypada tylko jeden z polisą AC.

Dla właścicieli samochodów „popularnych” wśród złodziei podstawową wartością polisy AC jest właśnie jej antykradzieżowy charakter. Kierowca, który padł ofiarą przestępcy może zgłosić się do ubezpieczyciela po odszkodowanie za utracony pojazd, a otrzymaną kwotę przeznaczyć na zakup nowego auta. Wielu kierowców żyje jednak w przeświadczeniu, że dobrowolna polisa jest zbyt droga i rezygnuje z jej zakupu. Można natomiast kupić dobrą i tanią polisę AC, trzeba tylko poszukać i porównać oferty różnych ubezpieczycieli, dzięki czemu może okazać się, że w ten sposób uda się zaoszczędzić kilkaset złotych – wyjaśnia Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Zgierska cena za autocasco:

Ile zatem dokładnie kosztuje AC na najczęściej kradzione samochody? W odpowiedzi na to pytanie pomaga przygotowane przez multiagencję CUK Ubezpieczenia zestawienie cen ubezpieczeń o takim samym zakresie ochrony – wariant serwisowy, bez udziału własnego i z wykupioną amortyzacją – na każdy z trzech pojazdów. Na potrzeby wyliczeń przyjęto założenie, że kierowcą jest 35-latek ze Zgierza*, posiadacz prawo jazdy od 10 lat, który od 4 lat kupuje AC (do tej pory nie miał żadnych szkód), a samochód parkuje w podziemnym garażu.

Jeśli kierowca z powyższego opisu, kieruje VW Golfem V z 2007 r. i dobrze poszuka, to za AC, zapłaci od 1171 zł w jednym z towarzystw, natomiast u innego ubezpieczyciela dostanie ofertę sięgającą nawet 1669 zł, czyli o 498 zł droższą. Różnice pomiędzy najtańszymi a najdroższymi polisami są jeszcze bardziej widoczne na przykładzie dwóch pozostałych pojazdów. Składki za ubezpieczenie VW Passata z 2010 r. zaczynają się w Zgierzu od 1756 zł, a kończą na 3104 zł. Z kolei na Audi A4 z 2007 r. zgierzanin z przykładu kupi polisę AC o tym samym zakresie ochrony w przedziale cenowym od 1678 do 2948 zł. Łatwo obliczyć, że wybór tańszej polisy to odpowiednio 1348 i 1270 zł oszczędności.

Liczy się zakres ochrony, nie tylko cena:

Zakres ochrony nie ogranicza się tylko do wypłaty odszkodowania w  przypadku kradzieży. Polisa daje właścicielowi także ochronę przed skutkami całkowitego lub częściowego uszkodzenia jego pojazdu, gdy szkoda powstała z jego winy. W ramach AC można naprawić uszkodzenia powstałe w wyniku zderzenia się pojazdów, a także dewastacji lub zniszczenia go przez osoby trzecie, pożar czy wichurę. W skład ubezpieczenia zazwyczaj wchodzi również assistance, które gwarantuje m.in. holowanie po wypadku czy awarii, pomoc w uruchomieniu silnika, gdy zamarzły zamki w drzwiach lub rozładował się akumulator. AC kupuje się w jednym z dwóch wariantów: serwisowym (bezgotówkowe rozliczenie, naprawa w warsztacie) lub kosztorysowym (naprawa za otrzymane pieniądze).

Kierowcy powinni wiedzieć, że o ile przy zakupie obowiązkowego OC liczy się przede wszystkim cena, bo ochrona jest zawsze taka sama we wszystkich towarzystwach, o tyle w przypadku AC należy upewnić się, czy zakres ochrony u wybranego ubezpieczyciela na pewno odpowiada ich indywidualnym potrzebom – mówi Przemysław Grabowski z CUK.

Inne

Ciekawe artykuły