REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

IX Zgierska Noc Muzeów – 16.05.2015

"Zgierska Noc Muzeów" odbędzie się 16 maja bieżącego roku w Muzeum Miasta Zgierza z siedzibą w budynku przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21 w Zgierzu.

Zgierska Noc Muzeów To impreza cykliczna organizowana w ramach europejskiego trendu promocji placówek muzealnych. W ramach tegorocznej edycji, jak co roku bezpłatnie w godzinach wieczornych i nocnych w nocy z 16 na 17 maja, Muzeum Miasta Zgierza udostępni bezpłatnie swoje wystawy zwiedzającym. Mieszkańcy Zgierza i turyści będą mogli obejrzeć wszystkie dostępne ekspozycje, to jest:
 
  • wystawę stałą ”Kruszówka" prezentująca wnętrza bogatego mieszczaństwa z przełomu XIX i XX wieku,
  • wystawę czasową "Zbrodnia Katyńska" prezentującą historie mordu dokonanego na oficerach Wojska Polskiego, Policji Państwowej, urzędnikach i kręgach inteligencji, przez oficerów NKWD,
  • minigalerię Władysława Rząba, zgierskiego artysty plastyka, jego twórczość zaliczana jest do tak zwanej sztuki nieprofesjonalnej (galeria w budynku przy ul. G. Narutowicza 5, wejście od ul. Ks. Sz. Rembowskiego),
  • wystawę stałą „Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat”, prezentującą różnego rodzaju lalki, zabawki oraz gry, które gościły w dziecięcych pokojach w XX wieku (w budynku przy ul. G. Narutowicza 5, wejście od ul. Ks. Sz. Rembowskiego),
  • wystawę czasową z cyklu "Zgierskie Sagi Artystyczne – 4/4", która to wystawa przedstawiać będzie dorobek artystyczny jednej z najbardziej znanych rodzin plastyków w Zgierzu, rodziny Łuczaków.           
 
"Zgierska Noc Muzeów" będzie jednocześnie dniem, w którym odbędzie się wernisaż wystawy Zgierskie Sagi Artystyczne – 4/4". Ta cześć programu przyciągnie spora liczba gości z racji na fakt dużej popularności prac plastycznych rodziny Nawrotów i ich rozpoznawalność w zgierskim i łódzkim światku sztuki.
 
Głównym punktem programu "Zgierskiej Nocy Muzeów" będzie plenerowy koncert Andrzeja Sikorowskiego, który zagra wraz ze swoją córka Mają i Jackiem Królikiem. Jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce klasycznym przykładem barda z gitarą. W 1970 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za piosenkę "Nowy rok". Otrzymał też m. in. wyróżnienie na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu w 1971 (piosenka "Czemu?"), II nagrodę tejże imprezy w 1972 ("Niedokończona myśl") i III nagrodę na FAMIE w Świnoujściu w 1971. Od 1977 lider zespołu "Pod Budą", grupy wywodzącej się z kabaretu o tej samej nazwie, funkcjonującego w Krakowie do połowy lat siedemdziesiątych. Autor wszystkich jego tekstów, większości kompozycji. Współpracuje także z innymi wykonawcami m.in. z córką, Mają Sikorowską oraz z Grzegorzem Turnauem, z którym koncertuje od 1999 roku. Jest także autorem piosenek dla innych wykonawców, m.in. dla Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego, Gaygi, Danuty Rin.
 
Aktualizacja: Muzeum informuje, że nie posiada już wolnych miejsc na koncert Andrzeja Sikorowskiego.

Inne

Ciekawe artykuły

W czym pomoże dobry adwokat?

W profesjonalnej kancelarii adwokackiej możemy uzyskać rzetelną poradę prawną czy rozwiązać różnego rodzaju problemy z prawem. Doświadczony adwokat zawsze indywidualnie podchodzi do każdego klienta, dlatego

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.