REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak czytać diagram udźwigu w wózkach widłowych?

To, jak odczytywać diagram udźwigu wózka widłowego, jest jedną z niezbędnych umiejętności, jakie powinien posiadać operator wózka widłowego – która jest zresztą sprawdzana podczas egzaminu UDT. Nie jest to specjalnie trudne zadanie, ale warto zapoznać się z tym, jak dokonywać takich odczytów i przećwiczyć tę czynność, zanim będzie ją oceniał egzaminator.

Diagram udźwigu – czym jest i do czego jest potrzebny?

Diagram udźwigu jest swoistą dla każdego modelu wózka widłowego tabelą, dzięki które można odczytywać najważniejsze informacje o sposobie eksploatacji konkretnego egzemplarza tego pojazdu. Powinien ją posiadać każdy wózek widłowy. Jego odczytywanie pozwala na bezpieczną i zgodną z przeznaczeniem eksploatację wózka widłowego.

Informacje, jakich dostarcza diagram udźwigu

Z diagramu wózka widłowego można odczytać trzy najważniejsze informacje. Pierwszą z nich jest wysokość, na jaką maksymalnie można podnieść ładunek z wykorzystaniem danego modelu wózka widłowego. Drugą jest maksymalna waga, jaką może mieć podnoszony ładunek. Trzecia informacja to odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł wózka widłowego.

Jak czytać diagram udźwigu?

Diagram udźwigu prezentuje takie kombinacje wskazanych wcześniej trzech typów informacji, które pozwalają na bezpieczną eksploatację wózka widłowego.

Znając wysokość, na jaką chcemy podnieść dany ładunek oraz odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł, możemy odczytać maksymalną wagę, jaką może mieć planowany do podniesienia obiekt, czyli maksymalny udźwig. Dokonuje się tego, poszukując danych na skrzyżowaniu wybranych, znanych wartości z kolumny i wiersza diagramu udźwigu.

Podobnie – znając masę ładunku i miejsce położenia jego środka ciężkości poprzez znalezienie kombinacji tych dwóch wartości na diagramie udźwigu możemy łatwo odczytać, na jaką maksymalną wysokość może być on podniesiony przez wykorzystywany przez nas model wózka widłowego.

Trzecia opcja odczytu z diagramu udźwigu będzie odnosiła się do sytuacji, gdy znamy masę ładunku oraz wiemy, na jaką wysokość chcemy go podnieść, a potrzebujemy znać pozycję środka ciężkości ładunku na widłach wózka. Ponownie – odczytujemy wartość, znajdującą się na skrzyżowaniu znanych nam wartości.

Prawidłowe odczytywanie wartości z diagramu udźwigu ma ogromne znaczenie dla prawidłowej eksploatacji wózka widłowego. Nie jest to zatem jedynie pozornie skomplikowane zadanie, którym egzaminatorzy dręczą adeptów sztuki operowania wózkiem widłowym.

Specjaliści Irapol https://irapol.com.pl/ z powodzeniem dobiorą tę ofertę, która będzie najbardziej dopasowana do charakterystyki Twojego przedsiębiorstwa.

Inne

Ciekawe artykuły

Kurtka na rower – jak ją wybrać?

Jazda na rowerze to pasja, którą możemy uprawiać o każdej porze roku. Niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych, odpowiednio dobrana kurtka rowerowa gwarantuje komfort

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na