REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak długo przechowywać dokumenty – przewodnik dla osób prywatnych i firm

Przechowywanie różnorodnych dokumentów jest ważne zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i firm. Dzięki temu można mieć kontrolę nad istotnymi sprawami. Kilka porad dla osób prywatnych i właścicieli przedsiębiorstw znajdziesz w kolejnych akapitach.

Jak długo przechowywać dokumenty – informacje dla osób prywatnych

Chociaż nie zawsze zwracamy na to szczególną uwagę, na co dzień możemy mieć do czynienia z wieloma dokumentami. Oto lista tych, które warto przechowywać:

  • Dokumenty stanowiące potwierdzenie zakupów – to szczególnie ważne w przypadku droższych produktów. Dokumenty te warto przechowywać przez czas, w jakim obowiązuje gwarancja.

  • Rachunki za świadczenia okresowe (media, gaz, prąd) – warto przechowywać je przez 3 lata od daty opłacenia.

  • Dokumenty podatkowe – powinno przechowywać się je przez 5 lat licząc od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe.

  • Dokumenty związane z kredytem lub pożyczką – warto przechowywać je aż do czasu otrzymania zaświadczenia o spłacie zobowiązania.

Wiesz już, jak długo przechowywać powyższe dokumenty. Pamiętaj, że w wielu przypadkach możesz wykorzystać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym bezpieczne przechowywanie danych jest łatwiejsze. Tak na przykład dokumenty stanowiące potwierdzenie zakupów można przechowywać w aplikacji sklepu, który oferuje taką możliwość.

Jak długo przechowywać dokumenty – informacje dla osób prowadzących firmę

Również w przypadku firmy przechowywanie dokumentów jest bardzo ważne. Oto przykłady:

  • Dokumenty związane ze stosunkiem pracy – trzeba przechowywać je przez 50 lat od dnia zakończenia przez osobę ubezpieczoną pracy.

  • Dokumenty rachunkowe – należy przechowywać je przez 5 lat. Są to dokumenty księgowe, inwentaryzacyjne, kopie i oryginały faktur, kopie rachunków.

  • Dokumenty rozliczeniowe, zgłoszeniowe i płatnicze ZUS – trzeba przechowywać je przez 5 lat.

Warto znać także odpowiedź na pytanie: jak długo przechowywać umowy z kontrahentami? Taką dokumentację należy przechowywać przez 3 lata. Tyle wynoszą bowiem roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Niezależnie od tego, czy chodzi o dokumenty prywatne, czy też te związane z prowadzeniem firmy, należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Wyciek danych do internetu jest bowiem poważnym zagrożeniem. Warto korzystać z bezpiecznych nośników danych, a także regularnie wykonywać formatowanie komputera. Duże znaczenie ma także ustawianie silnych haseł i zmienianie ich co jakiś czas.

Inne

Ciekawe artykuły