REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak może wyglądać przyszłe „Centrum Kultury”?

 9 listopada starosta zgierski Bogdan Jarota i prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski wręczyli nagrodę finansową – 10 tys. zł, zwyciężczyni konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji adaptacji i rozbudowy budynku „Starego Młyna” w Zgierzu. Laureatką okazała się architekt z Warszawy – Małgorzata Pilc – Adamowska, której koncepcja budowy nowego „Centrum Kultury” najbardziej przypadła do gustu zarówno członkom jury, jak i mieszkańcom, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych.

 
– Powiatowy samorząd wraz ze Zgierzem, miejmy nadzieję że już w przyszłym roku, uzyska dofinansowanie z Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego na rozpoczęcie budowy „Centrum Kultury”, w którym swoje nowe siedziby znajdą Młodzieżowy Dom Kultury i Miejski Ośrodek Kultury – przypomina starosta zgierski Bogdan Jarota. – Ten konkurs był niejako przymiarką do tego, jak może wyglądać owo Centrum.
 
 
Zwyciężczyni konkursu udało się zaprojektować nowoczesną placówkę kultury, która jednocześnie nawiązuje do zabytkowej strefy miasta – domów tkackich, i walorów obiektu niszczejącego dziś już „Starego Młyna”. Zaplanowano w niej małą i dużą salę widowiskową, reżyserkę, garderoby, sale plastyczne, baletowe, taneczne, muzyczne, fotograficzne, pomieszczenia instruktorów, studio nagrań i wiele pomieszczeń technicznych i magazynowych. Starczyło także miejsca na kawiarnię i galerię.
 
– Zanim zaczęłam prace nad tym projektem odwiedziłam trzykrotnie Zgierz, żeby poczuć klimat tego miasta, a konkretnie tej zabytkowej dzielnicy, w której ma zaistnieć „Centrum Kultury” – mówiła podczas uroczystego wręczenia nagrody Małgorzata Pilc – Adamowska. – Starałam się, żeby moja koncepcja jak najlepiej współgrała z otoczeniem a jednocześnie była funkcjonalna.

Inne

Ciekawe artykuły