REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak przygotować się do rozpoczęcia roku szkolnego? (Artykuł sponsorowany)

Połowa sierpnia to najczęściej okres, w którym uczniowie szkół podstawowych, średnich i gimnazjalnych rozpoczynają przygotowania do nowego roku szkolnego. Pomimo, że trwają jeszcze wakacje, rodzice muszą pomyśleć nad skompletowaniem wyprawki do szkoły.

Ile to kosztuje?

Często rodzice muszą ograniczyć wydatki przeznaczone na wakacje swoje i dzieci, aby móc podołać kosztom wyprawki szkolnej. Wydatek na podręczniki szkolne może sięgać nawet 500 zł, w zależności od typu szkoły i klasy. Najdroższe są książki do nauki języków obcych. Można kupować tanie podręczniki używane, np. na aukcjach internetowych, aby móc choć trochę zaoszczędzić. Według raportu CBOS z 2014 roku, w roku szkolnym 2013/2014 rodzice dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub zawodowej, wydali średnio 1199 zł na podręczniki, przybory szkolne oraz wszelkie obowiązkowe opłaty. Przeciętnie rodzic płacił 382 zł za zestaw książek dla jednego dziecka. W tym roku wydatki te mogą wzrosnąć, choć wielu uczniów otrzyma na szczęście całkowicie darmowe podręczniki w ramach projektu przygotowanego i konsekwentnie realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Darmowe podręczniki

Tanie podręczniki są pożądane przez wszystkich uczniów szkół różnych stopni. Niemniej wielu z nich od nowego roku szkolnego 2015/2016 otrzyma podręczniki szkolne całkowicie za darmo, dzięki programowi realizowanemu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Już nie tylko pierwszoklasiści otrzymają bezpłatnie „Nasz elementarz”, ale i uczniowie klas drugich i czwartych oraz gimnazjaliści w klasach pierwszych. MEN płaci za książki dla klas 1 i 2 szkół podstawowych, zaś szkoły publiczne kupują podręczniki dla klas 4 i 1 gimnazjum, ze środków z dotacji celowej, jaka zostanie im przekazana przez Ministerstwo Edukacji.

Reforma podręcznikowa, w ramach której uczniom przekazywane są darmowe podręczniki szkolne, w 2017 roku ma objąć wszystkie szczeble edukacji w szkole podstawowej i w gimnazjum. Z darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów w roku szkolnym 2014/2015 skorzystało w kraju 97 proc. szkół podstawowych.

Każda szkoła podstawowa w roku szkolnym 2015/2016 ma otrzymać od MEN 50 zł na każdego ucznia z przeznaczeniem na zakup ćwiczeń do nauki poszczególnych przedmiotów. Dzieciom będą przysługiwały także bezpłatne podręczniki do nauki języka obcego dla pierwszoklasistów – szkoły otrzymają po 25 zł na jedno dziecko na ten cel.

Oznacza to, że przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego w 2015 roku będą mniej kosztowne, niż w latach ubiegłych dla wielu rodziców. Dzięki temu będą oni mogli wysłać swoją pociechę na kolonie letnie, obozy lub wyjechać wraz z nią w lato na wakacje.

Inne

Ciekawe artykuły