Jak wytłumaczyć fakt, że złotówka z budżetu gminy procentuje dwoma, a nawet trzema złotówkami z unijnego budżetu? Na to pytanie przed Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem odpowiadał Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski.
– Każda złotówka z budżetu gminy przeznaczona jako wkład własny, konieczny do pozyskania funduszy zewnętrznych to dobrze zainwestowane pieniądze – tłumaczył Ryszard Nowakowski. – Bez uzyskanych dotacji skromny budżet gminy nie podołałby realizacji tylu projektów.
Tylko w 2011 roku parzęczewski samorząd zrealizował inwestycje o wartości ponad 6,2 mln zł, pozyskując spoza budżetu 3,6 mln zł. Udało się m.in. otworzyć dwa punkty przedszkolne w Parzęczewie i Chociszewie dla ponad sześćdziesięciorga dzieci, zmodernizować drogi w Mikołajewie, Nowej Jerozolimie, Ignacewie Podleśnym, Śniatowej i Chociszewie, przeprowadzić gruntowny remont strażnicy OSP w Opolu, zbudować prawie 200 przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dokonać rewitalizacji zalewu w Leźnicy Wielkiej.
Pomogły w tym środki z funduszy Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Operacyjny Kapitał Ludzki), a także źródeł krajowych (Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych).
– Gmina Parzęczew może stanowić przykład dobrej praktyki w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych – mówił Witold Stępień, który przyjechał do Parzęczewa, by przyjrzeć się zrealizowanym już projektom. – Ryszard Nowakowski jako jeden z pierwszych w województwie łódzkim skutecznie sięgnął po dotacje z Unii Europejskiej. Jestem pod wrażeniem, jak prężnie rozwija się gmina Parzęczew.
– Wyszliśmy m.in. do Gminy Parzęczew z propozycją włączenia się w działanie zmierzające do opracowania strategii, która będzie oddziaływać na jednostki samorządu terytorialnego w Powiecie Zgierskim. Mam nadzieję, że wójt poprze tę inicjatywę, ponieważ razem będzie nam łatwiej zdobywać fundusze unijne po 2013 r. Wiadomo bowiem, że postawy wspólnego pozyskiwania środków będą preferowane w przyszłej polityce wspólnoty – mówił obecny na spotkaniu członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski.