REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jaki będzie krajobraz polityczny w Zgierzu po wyborach?

W wyniku tegorocznych wyborów samorządowych w Radzie Miasta Zgierza zasiądzie 8 radnych Platformy Obywatelskiej, 6 radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Jerzego Sokoła, 5 radnych Prawa i Sprawiedliwości. Po dwóch reprezentantów będą miały SLD i PSL.
 
Jak w praktyce będzie wyglądało rządzenie miastem? Oczywiście zależy to również od wyników drugiej tury. Jeśli wygra Jerzy Sokół może liczyć na poparcie (oprócz 6 swoich radnych) polityków PO. Na swoim profilu na facebooku zapewnia o poparciu ze strony Platformy. Z kolei na antenie Radia Łódź powiedział również, że trwają rozmowy koalicyjne z PiS. Jeśli te przewidywania sprawdziłyby się – prezydentowi udałoby się zbudować szeroką koalicję do sprawnego zarządzania miastem. Jeśli wygra Iwona Wieczorek (PSL), która, co ciekawe również powoływała się na popracie ze strony Radosława Gajdy (PiS), miałaby za sobą 7 głosów, co z kolei może odznaczać dla miasta pogrążenie się w walce politycznej. 
 
Jak wyniki wyborów w Zgierzu wyglądają na tle województwa i kraju? 
 
Wyniki wyboru do rady miasta odzwierciedlają ogólnokrajowy trend – wygrała PO. Tak było w większości miast gmin i miast na prawach powiatu. Wyniki wyborów prezydenckich w Zgierzu są jednak niespodzianką. Do drugiej tury przeszli: kandydat niezależny Jerzy Sokół oraz reprezentantka PSL Iwona Wieczorek. To zaskoczenie, że do drugiej tury oprócz kandydata bezpartyjnego nie przeszedł zarówno Artur Dunin z PO, oraz Radosław Gajda z PiS – dwóch partii cieszących się największym poparciem społecznym. To sygnał od mieszkańców, że u siebie nie chcą polityków, wolą samorządowców. 
 
O preferencjach radnych będziemy mogli przekonać się już w czwartek 2.12.2010 r.  W tym dniu o godz. 10:00 obędzie się I Sesja nowej Rady Miasta.

 
Porządek obrad sesji:
  • Otwarcie sesji.
  • Złożenie ślubowania przez radnych.
  • Wybór przewodniczącego Rady Miasta Zgierza – podjęcie uchwały.
  • Wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Zgierza –  podjęcie uchwały. 
  • Interpelacje i zapytania radnych oraz wnioski osiedli.
  • Zapytania i wolne wnioski. 
  • Zamknięcie obrad sesji.
 

Inne

Ciekawe artykuły