REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jechał motorem mając prawie 3 promile alkoholu w organiźmie

 Policjanci zatrzymali 59 – latka, który pijany kierował motorowerem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Policjanci apelują: Piłeś – Nie jedź! Każdy nietrzeźwy kierujący stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla całego otoczenia.

28 listopada 2016 roku o godzinie 19.00 dyżurny zgierskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Łagiewnikach Nowych jakiś mężczyzna najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu jeździ motorowerem. Gdy mundurowi dojechali na miejsce zastali tam 59-letniego kierującego motorowerem w towarzystwie przypadkowych przejezdnych. W rozmowie ze świadkami  funkcjonariusze ustalili, że zauważyli leżący na poboczu motorower, a po nim jakiegoś mężczyznę. Gdy zainteresowali się jego losem kierujący motorowerem wstał, powiedział, że wszystko jest w porządku i wsiadł na swój pojazd. Przejechał jakieś 20-30 metrów i przewrócił się razem z jednośladem na pobocze. Wtedy zabrali mu kluczyki od motoroweru i pilnowali go, aż do przyjazdu Policji. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny –  miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. 59-letni mieszkaniec powiatu zgierskiego został zatrzymany i noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Może usłyszeć zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności,  zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
 
 
Policjanci apelują: Piłeś – Nie jedź!
 
Przypominamy również jakie konsekwencje grożę za jazdę na podwójnym gazie:
 
– za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu  alkoholu:
 
Jeśli podczas kontroli policyjnej  urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub  stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy  art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości  do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia  na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
 
– za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości:
 
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
 
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
 
– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
 
– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
 
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
 
– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
 
– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
 
Inne konsekwencje
 
Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.
 
W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.
 
28 listopada 2016 roku o godzinie 19.00 dyżurny zgierskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Łagiewnikach Nowych jakiś mężczyzna najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu jeździ motorowerem. Gdy mundurowi dojechali na miejsce zastali tam 59-letniego kierującego motorowerem w towarzystwie przypadkowych przejezdnych. W rozmowie ze świadkami  funkcjonariusze ustalili, że zauważyli leżący na poboczu motorower, pod którym leżał jakiś mężczyzna. Gdy zainteresowali się jego losem kierujący motorowerem wstał, powiedział, że wszystko jest w porządku i wsiadł na swój pojazd. Przejechał jakieś 20-30 metrów i przewrócił się razem z jednośladem na pobocze. Wtedy zabrali mu kluczyki od motoroweru i pilnowali go, aż do przyjazdu Policji. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny –  miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. 59-letni mieszkaniec powiatu zgierskiego został zatrzymany i noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Może usłyszeć zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności,  zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

Inne

Ciekawe artykuły