REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kilka tysięcy złotych za kilka minut klikania

W kryzysie szukamy oszczędności. Dobry sposób, to sprawdzanie cen w wielu sklepach. Tym bardziej, że teraz można to robić bez wychodzenia z domu, używając tzw. porównywarek internetowych.

Porównaj  zanim kupisz
Sklepy internetowe zdobywają coraz więcej klientów. Ich oferta jest nadzwyczaj bogata i to bywa problemem. Przeciętny klient nie jest w stanie porównać nie tylko cen, ale i typów poszukiwanych przez siebie towarów. Jest ich po prostu za dużo. Dlatego wielką popularnością cieszą się tzw. porównywarki internetowe, które za pomocą jednego kliknięcia umożliwiają znalezienie najtańszej oferty w gąszczu sklepów. Strony, takie jak ceneo.pl, skapiec.pl, nokaut.pl, pozwalają oszczędzić kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy złotych w kilka minut. Jak? Pokazują gdzie jest najtaniej. Ile można zaoszczędzić? Zdaniem specjalistów, mądre zakupy to redukcja kosztów nawet o 30-ci, czasem 40-ci procent wyjściowej ceny. 
 
 – Można chodzić od sklepu do sklepu, czy od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela i starać się porównać kupowane produkty czy usługi – mówi Marek Haupa, z multitu.pl, internetowej multiagencji ubezpieczeniowej – Pytanie, czy za poświęcony w ten sposób czas, nie zapłacimy więcej, niż za wydreptane „oszczędności”. W dobie Internetu lepiej korzystać z technologicznych rozwiązań, bo są po prostu najskuteczniejsze – dodaje.
 
Łatwiej produkt niż usługę
O tym, że na zakupach w sieci można sporo zaoszczędzić, nie trzeba pewnie przekonywać nikogo, kto chociaż raz z tej formy skorzystał. Na jednej z porównywarek cena tego samego telewizora (40 cali, full HD) ma rozpiętość cenową od 3072 PLN do 4187 PLN! Różnice potrafią być bardzo duże, a biorąc pod uwagę fakt, iż tradycyjne sklepy są zazwyczaj droższe, na zakupach w Internecie możemy sporo oszczędzić. Dysproporcje cenowe dotyczyć mogą wszystkich produktów i usług, nawet kredytów i ubezpieczeń. Miesięczna rata kredytu hipotecznego, przy założeniu tych samych parametrów, w zależności od banku potrafi różnić się nawet o kilkaset złotych, ale tutaj niestety Internet nie zapewni wszystkiego.
 
O wiele łatwiej jest znaleźć dobrą porównywarkę towarów, niż usług. – To zrozumiałe. Towary mają swoje specyfikacje, parametry. Z usługami, np. kredytami, lokatami czy polisami ubezpieczeniowymi jest już trudniej. Ich porównanie, to prawdziwa sztuka – mówi Marek Haupa.
 
Podobnie jest z produktami bankowymi, gdzie samo porównywanie nie tyle jest kluczem do oszczędzania, co raczej synonimem wygody. Zdaniem fachowców i w przypadku decyzji o kredycie warto przejrzeć to, co proponowane jest w Internecie.
 – Trzeba tylko pamiętać, że kredyt przez Internet nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od przyjścia do tradycyjnej placówki. Oprócz pomocy i doradztwa, które klient uzyskuje, a które może go naprowadzić na korzystniejsze rozwiązanie, są też promocje dostępne wyłącznie w placówkach banków i instytucji finansowych – komentuje Agnieszka Kopczyńska, doradca Aspiro z Łodzi.
 
Niektóre banki ofertują też zaciąganie kredytu przez Internet, jednak w tym przypadku sporo jest jeszcze ograniczeń. Klient posiadający np. kredyt hipoteczny w jakimkolwiek banku, a starający się o kredyt gotówkowy przez Internet, często nie może zaznaczyć tej promocji. Gdyby przyszedł do placówki, doradca zaproponowałby mu kredyt tańszy nawet o kilka punktów procentowych. Kredyt to poważniejsza decyzja niż zakup książki czy sweterka, gdyż spłaca się go przez długi czas. Jeśli nie czujemy się ekspertami finansowymi lepiej porozmawiać z żywą, a nie wirtualną osobą i nie podejmować decyzji pochopnie, zwłaszcza, że w sferze finansów Internet nie dostarcza nam jeszcze pełnej wiedzy i możliwości.
 
Bezpieczeństwo wcale nie wirtualne
Nieco inaczej wygląda wirtualny świat ubezpieczeń. Tutaj od niedawna przez Internet zamówić możemy pełen zakres produktów. Dostęp do wiedzy i możliwość zweryfikowania wszelkich dostępnych na rynku ofert zapewniają platformy analogiczne do porównywarek cenowych. Dzięki nim mit przywiązania na całe życie do jednego, „sprawdzonego” ubezpieczyciela staje się coraz bardziej nieaktualny. Internet daje ludziom możliwość dokonywania coraz bardziej świadomych, optymalnych pod kątem dopasowania oferty i ceny wyborów. – Korzystając z wyszukiwarki ubezpieczeń, możemy nie tylko znaleźć najlepsze na rynku oferty ubezpieczeniowe uznanych, solidnych marek, porównać ich zawartość i precyzyjnie wyliczone ceny, ale także kupić wybrany przez siebie pakiet w 100% on-line. Wszystko to dzieje się w jednym, bezpiecznym miejscu, przez Internet. Później – także on-line – możemy zarządzać swoimi polisami, odnawiać ubezpieczenia, dokupywać inne – wszystko na „klik” – komentuje Marek Haupa z multitu.pl, internetowej multiagencji ubezpieczeniowej. Produkty ubezpieczeniowe dostępne na tego typu platformach niczym nie różnią się od bezpośrednich ofert ubezpieczycieli, zapewniają jednak możliwość uszycia garnituru na miarę, po ówczesnym pełnym przeglądzie dostępnych materiałów i fasonów, oszczędzając nam sporo cennego czasu.
 
Tabela 1 Porównanie rozpiętości cenowych przykładowych produktów przy wykorzystaniu porównywarki Ceneo.pl w dniu 18 stycznia 2012
 
 Produkt  Cena min [PLN]  Cena max [PLN]  Oszczędzasz [PLN]
 Telewizor Samsung 40 cali, Full HD  3072  4187,70  1115,70
 Pług śnieżny składany Fiskars 3785  179   259   80
 Łyżwy hokejowe DURABLE Spokey  120  189   69
 Domek dla lalek Play House WADER 25400  62   81  19
 
Tabela 2 Symulacja kredytu mieszkaniowego w kwocie 250 tys., 50 tys. wkład własny, rodzina 2-osobowa z dochodem łącznym 5100 PLN miesięcznie, zakup mieszkania na rynku pierwotnym, klienci nie mieli w przeszłości kredytów bankowych
 
 
 Bank/opłata  Marża[%]   Oprocentowanie [%]  RATA [PLN]
 mBank, 0% prowizji, ubezpieczenie do momentu ustanowienia hipoteki 1% do marży, ubezpieczenie niskiego wkładu 450 PLN na trzy lata z góry  5,90  1482
 Getin Bank, rata uwzględnia ubezpieczenie niskiego wkładu, ubezpieczenie pomostowe do momentu wpisu hipoteki 2% do marży, ubezpieczenie zdrowy kredyt 3,95% (10281 PLN)  2,04  6,96   1768
 
 
 
 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a