REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna rewolucja w kardiologii inwazyjnej

W środę 13 lutego w Zgierskim Centrum Kardiologii MED-PRO, należącym do Grupy American Heart of Poland, zostały przeprowadzone dwa pierwsze w województwie łódzkim lecznicze zabiegi wszczepienia bioabsorbowalnych rusztowań do naczyń wieńcowych. 

 
Bioabsorbowalne protezy naczyniowe – co to takiego?
Bioabsorbowalne protezy naczyniowe podobnie jak klasyczne stenty, pozwalają na poszerzenie naczyń wieńcowych, które uległy zwężeniu na przykład na skutek zmian miażdżycowych. Dodatkowo protezy uwalniają lek przeciwmitotyczny – ewerolimus, który ma za zadanie przeciwdziałać procesowi powtórnego zwężenia tętnicy tzw. restenozie. Główna różnica pomiędzy klasycznym stentem a bioabsorbowalną protezą polega jednak na tym, że polimer na bazie kwasu mlekowego, z którego zbudowane jest to rusztowanie z czasem ulega rozpadowi i absorpcji, a po upływie 2 lat znika z naczynia, co daje wiele korzyści. Klasycznie implantowane stenty zbudowane ze stopów metali pozostają w naczyniu do końca życia. Biodegradowalna proteza łączy w sobie wszystkie zalety nowoczesnych stentów, a po spełnieniu swego zadania znika z naczynia. Nie musimy się np. obawiać reakcji uczuleniowych na ciało obce pozostawione w naczyniu wieńcowym jakim jest stent, przywrócona zostaje prawidłowa funkcja śródbłonka naczyniowego zaburzona przez implantowany stent. „Zniknięcie” implantowanej protezy jest również korzystne z punktu widzenia dalszego leczenia chorego – jeśli zaistnieje taka konieczność możliwy staje się ewentualny kolejny zabieg wszczepienia protezy w tym samym segmencie naczynia, jak i wszycie by-passów, czyli zakładanych przez kardiochirurgów pomostów naczyniowych w miejscu po wchłoniętej protezie.
 
Przeprowadzono zabieg
Pacjenci (kobieta i mężczyzna), którym wszczepiono bioabsorbowalne rusztowania do naczyń wieńcowych czują się bardzo dobrze. Zabiegi trwały około 40 minut każdy. Protezy naczyniowe zostały wprowadzone do naczyń wieńcowych przez specjalne cewniki po nakłuciu tętnicy promieniowej w okolicy nadgarstka ręki. Cały proces implantacji rusztowania lekarze śledzili na ekranach angiografu, na których widać obraz naczyń wieńcowych pacjenta. Tych pierwszych w województwie łódzkim innowacyjnych zabiegów leczniczych dokonał dr n. med. Rafał Wyderka, Ordynator Zgierskiego Centrum Kardiologii MED-PRO.
 
Zgierskie Centrum Kardiologii MED-PRO należące do Grupy American Heart of Poland, oferuje szeroki wachlarz usług medycznych z zakresu kardiologii dla pacjentów z całego regionu. Dogodna lokalizacja Centrum (przy WSS w Zgierzu) ułatwia chorym również z północnej części województwa łódzkiego dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Misją MED-PRO jest świadczenie usług kardiologicznych na najwyższym poziomie ku pełnemu zadowoleniu pacjentów, dzięki zaangażowaniu najlepszych specjalistów i wykorzystaniu najnowocześniejszych metod leczenia.

Inne

Ciekawe artykuły