REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Konkurs na szopkę bożonarodzeniową roztrzygnięty

Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa to magiczny element świąt. Zwyczaj jej budowania pochodzi z XIII w., a zapoczątkował go św. Franciszek z Asyżu. Szybko dotarł do naszego kraju i stał się na tyle popularny, że zaczęto organizować liczne konkursy. Najstarszy i najsłynniejszy jest Konkurs Szopek Krakowskich, który stał się inspiracją do organizowanego od 6 lat w Ozorkowie Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej.

Naszym pragnieniem jest pokazanie wyjątkowo urokliwych szopek wykonanych przez dzieci, młodzież i osoby niepełnosprawne. Każda szopka to dzieło sztuki i ogromny ładunek pozytywnych, świątecznych emocji – mówi Ilona Mikłaszewicz z Oddziału Łódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę, która jest jedną z organizatorek konkursu. W tym roku gościnne progi Kościoła pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Ozorkowie zgromadziły ponad 70 prac wykonanych z przeróżnych materiałów: masy solnej, drewna, papieru, włóczki, koronki, gliny, kory czy makaronu.
 
Prace oceniane były w czterech kategoriach, a wybór był niezwykle trudny. Komisja Konkursowa, w składzie której zasiadał min. Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki, przy wyborze zwycięzców kierowała się pomysłowością twórców i estetyką wykonania. W kategorii „przedszkolaków” pierwsze miejsce zdobyło Niepubliczne Przedszkole Sióstr Urszulanek w Ozorkowie. Wśród uczniów klas 1-3 oraz 4-6 podwójny zwycięski laur przypadł Szkole Podstawowej nr 5 w Ozorkowie, a Zespół Szkół w Modlnej wywalczył pierwsze miejsce spośród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  Piękną, drewniana szopkę przestawił Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielczych Zakładach chemicznych „MORS” z Łodzi, zostając laureatem w kategorii „osoby niepełnosprawne”. Starosta Zgierski, jeden z patronów i sponsorów imprezy wręczył zwycięzcom nagrody i dyplomy.

Inne

Ciekawe artykuły