REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Łódzka policja podsumowała półmetek wakacji

Jaki wnioski płyną z raportu? W porównaniu do poprzedniego lata, tegoroczne przyniosło, jak do tej pory mniej wypadków drogowych, mniej pijany kierowców oraz mniej utonięć na ziemi łódzkiej. Mimo spadku, poszczególne statystyki zdarzeń są wysokie, dlatego wciąż podejmowane są działania prewencyjne oraz edukacyjne. Jak szczegółowo wyglądają zapisy policyjne?
 
Ruch drogowy
Począwszy od 25.06.2010, a więc oficjalnego zakończenia roku szkolnego na drogach woj. doszło do 451 wypadków drogowych, tj. o 148 mniej niż w 2009 r. Mimo to wciąż apelujemy o rozwagę, gdyż sierpień to statystycznie najniebezpieczniejszy miesiąc na drogach. Kierowcy korzystają z dobrej pogody, wciskają za mocno pedał gazu, co w konsekwencji przekłada się na liczbę wypadków. 
 
Pijani kierowcy 
W tym roku udało się zatrzymać mniej nietrzeźwych kierowców. W ubiegłym roku było ich 1441 od początku wakacji, w tym roku 1183. Przy tej okazji przypominamy o nowych przepisach zaostrzających kary za prowadzenie w stanie nietrzeźwości.  
 
 
Utonięcia
W lecie 2010 r. w wodach woj. łódzkiego zatonęło 12 osób, w zeszłym roku było 14 zatonięć. Wciąż nie zawsze pamiętamy, aby powstrzymać się od nagłego zanurzenia się w wodzie. W ten sposób unikamy groźnego szoku termicznego. Często też nadużywajmy napojów alkoholu w miejscu kąpielisk.
 
 
Działania prewencyjne
Policja zwiększyła w tym roku liczbę patroli zarówno na drogach jak i w miejscach wypoczynku, np. w rejonie kąpielisk. Funkcjonariusze odwiedzają również dzieci i młodzież, które wypoczywają na terenie województwa. Na spotkaniach obozowych lub kolonijnych prowadzone są rozmowy, jak zachowywać się, aby w wakacje nie dochodziło do tragicznych zdarzeń. Wysiłki policjantów wspierają Straż Miejska i Straż Pożarna. 
 
Często też można spotkać patrole rowerowe. W ten sposób mundurowi mogą szybko przemieszczać się w trudnodostępnych miejscach – w rejonie ścieżek rowerowych, przejść, mostków czy plaż.
 
Akcja „Nielat”
Wszystkie jednostki policji z woj. łódzkiego prowadzą działania prewencyjne pod nazwą „Nielat”. W ramach akcji eliminuje się negatywne zjawiska, takie jak: przestępczość wśród nieletnich, włóczęgostwo, udział w grupach psychomanipulacyjnych, używanie środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia.
 

Inne

Ciekawe artykuły