REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Mix tego co najlepsze

Jarmark wojewódzki odbywający się w dniach 8-9 września 2012 r.  nieopodal łódzkiej Hali Sportowej nosi nazwę „Mixer Regionalny”, ponieważ  jest połączeniem tradycji, nowoczesności, kultury, nauki i sztuki ludowej.
 
Spacerując wśród stoisk, na których promowały się kolejne powiaty naszego województwa, można było zrobić sobie przerwę i obejrzeć pokaz sprzętu policyjnego z dawnych i teraźniejszych czasów, grupy rekonstrukcji historycznej, czy skorzystać z oferty animatorów. Na scenie regionalnej trwały występy grup wokalnych, muzycznych i tanecznych.
 
Ekipa reprezentująca powiat zgierski przygotowała wiele atrakcji dla zwiedzających. Zgierskie placówki: Miejski Ośrodek Kultury i Centrum Kultury Dziecka zapraszały wszystkie dzieci do zabaw animacyjnych i plastycznych. Folklorystycznym akcentem oferty stolicy naszego powiatu był występ zespołu „Mała Boruta”. Z kolei na scenie regionalnej swoje talenty prezentowały grupy taneczne ze Spółdzielczego Domu Kultury „SEM”.  Nie zabrakło też odrobiny historii – Park Kulturowy „Miasto Tkaczy” zaaranżował wystawę pod nazwą „Z bogactwa włókienniczych miast – Łódzkie”, gdzie można było zapoznać się z architekturą, sztuką i kulturą mieszkaniową Zgierza, Ozorkowa i Aleksandrowa Łódzkiego z czasów, kiedy były one ważnymi ośrodkami rozwoju włókiennictwa.
 
Nasz powiat pochwalił się także pracami lokalnych rękodzielników. Janina Zuchora i Teresa Zjawiona z gminy Głowno wystawiały się z wyrobami z papieru i bibuły, ale największe wrażenie robiły wyhaftowane przez nie wełniaki, poduszki, serwety i chusty. Donata Bugajska oraz Beata Bechcińska z gminy Parzęczew prezentowały ozdoby i biżuterię z filcu oraz przedmioty z ręcznie zdobionego szkła. 
 
Smakowitym elementem promocji naszego regionu były wyroby piekarni „Naturex” z miejscowości Biała (gmina Zgierz), w tym wiejski chleb na naturalnym zakwasie, wypiekany w piecu ceglanym, opalanym drewnem. Nic dziwnego, że każdy chętnie go kosztował, gdyż jest to produkt wpisany na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych.
 

Inne

Ciekawe artykuły