REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Na Zgierskiej w Łodzi zaczęło się ważenie Tirów

Ruch na odcinku krajowej jedynki ze Zgierza do Łodzi zmalał od kiedy we wtorek 3 kwietnia 2012 r. rozpoczęło się ważenie ciężarówek. Kierowcy jadący ul. Zgierską od strony Zgierza wjeżdżają na elektroniczną wagę zamontowaną w asfalcie. To właśnie "preselekcja" zapewnić ma typowanie i eliminowanie przeciążonych aut, które niszczą drogi Łodzi oraz stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Kiedy waga preselekcyjna wykryje, że dana ciężarówka jest przeciążona, kierowca zobaczy na wyświetlaczach zamontowanych nad jezdnią, komunikat nakazujący skręcić w al. Włókniarzy, gdzie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego zatrzymają go, i dokonają kolejnego pomiaru na drugiej, ale dokładnej wadze. Jeśli ta wykryje przeciążenie, kierowca nie będzie mógł odjechać dopóki ponadlimitowy towar nie zostanie przeładowany. Nie obędzie się również bez kar i mandatów. Pierwsze posypały się już we wtorek. Rekordzista zapłaci aż 30 tys. zł. 

Wpływy z mandatów trafią do kasy Urzędy Miasta Łodzi. Rozpoczęcie ważenia pojazdów możliwe było po otrzymaniu przez nich certyfikatów legalizacji oraz po podpisaniu w dniu 29 marca 2012 r. porozumienia na mocy, którego miasto Łódź przekazało WITD wagę pomostową przy ul. Włókniarzy. 
 
Innym miejscem, gdzie będzie można dokładnie zważyć pojazdy jest punkt kontrolny zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego – Puszkina. Miejsce to jest dostosowane do ważenia pojazdów wagami przenośnymi. 
 
Wagi obok kamer monitorujących są elementem budowanego tzw. inteligentnego systemu transportu na łódzkich drogach podległych Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Tworzą go: 8 stacji preselekcyjnego ważenia pojazdów w ruchu (wagi i kamery), 17 stacji monitoringu ruchu drogowego – punktów szczegółowej kontroli pojazdów (kamery), 2 urządzenia do potwierdzenia konieczności eliminacji z ruchu podejrzanego pojazdu (wagi przenośnie), infrastruktury informatycznej do przesyłu i gromadzenia danych oraz specjalistycznego oprogramowania. Wartość projektu to ponad 9,52 mln zł. Łódzki system jest drugim po Wrocławiu tak rozbudowanym systemem w Polsce.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność