REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najbliższe wybory samorządowe ze zmianami

Do końca obecnej kadencji samorządu terytorialnego zostało już kilka miesięcy. Rady powiatów, gmin i sejmiki województw zakończą swoją działalność 21 listopada 2014 r., zaś 16 listopada 2014 r. będziemy głosować na radnych powiatowych, miejskich i gminnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy zostaną wybrani na kolejną kadencję na lata 2014-2018.

Każda jednostka samorządu terytorialnego zostaje podzielona na okręgi wyborcze, w każdym z nich wybiera się od 3 do 10 radnych. Ze względu na liczbę mieszkańców powiatu zgierskiego (obecnie jest to 160.993 osób), ustalono liczbę radnych wybieranych do Rady Powiatu Zgierskiego. Będzie ich 29, tylu samo co rok temu, z tą różnicą, że jedne z gmin zyskają radnych, inne stracą, a zmianie ulegną także okręgi wyborcze. Wszystkiemu winne są przemiany demograficzne na naszym terenie.

Nie tyle zmienia się nam liczba mieszkańców powiatu zgierskiego, co zmienia się liczba mieszkańców w poszczególnych gminach. W Ozorkowie i Głownie maleje, zaś wzrasta w Aleksandrowie Łódzkim i Strykowie – wyjaśnia Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki

Z tego względu musi dojść do zmian w dotychczas funkcjonujących okręgach wyborczych.

Do tej pory było 5 okręgów:

 1. Miasto Zgierz – 10 radnych
 2. Miasto Głowno wraz z Gminą Głowno – 4 radnych
 3. Miasto Ozorków wspólnie z Gminą Ozorków – 6 radnych
 4. Gmina Aleksandrów Łódzki – 5 radnych
 5. Miasto-Gmina Stryków z Gminą Zgierz – 4 radnych

W listopadzie br. będzie ich 6:

 1. Miasto Zgierz – 10 radnych,
 2. Miasto Głowno – 3 radnych,
 3. Miasto Ozorków – 4 radych,
 4. Gmina Aleksandrów Łódzki – 5 radnych,
 5. Gmina Głowno i Miasto-Gmina Stryków – 3 radnych,
 6. Gmina Parzęczew, Gmina Ozorków i Gmina Zgierz – 4 radnych

Obecnie zmiany opiniują poszczególne gminy, a radni powiatowi przegłosują kształt okręgów wyborczych podczas kwietniowej sesji. 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,