Najwyższa Iza Kontroli negatywnie oceniła działalność Urzędu Miasta Zgierza, kierowanego przez prezydent Iwonę Wieczorek. W wyniku prowadzonej w styczniu 2013 r. kontroli wykazano szereg nieprawidłowości m.in. w działalności Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Przestrzennej i Geodezji (wcześniej Wydziału Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej). Przedmiotem kontroli była realizacja przez miasta województwa łódzkiego, w tym Zgierz, zadań z zakresu planowania i gospodarowania przestrzennego w latach 2011-2012. W tym okresie miała też miejce duża rotacja pracowników w wydziale UGPiG (ok. 50%), w tym zmiana na stanowisku naczelnika wydziału.
Na ogólną negatywną ocenę wpłynęły następujące nieprawidłowości:
1. Brak skutecznych działań monitorujących postęp prac nad opracowaniem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zgierza, zwanym "studium", zapewniających terminowe ich wykonanie.
2. Brak wieloletniego programu sporządzania planów miejscowych.
3. Brak pisemnych analiz warunków i zasad zagospodarowania terenu, jego zabudowy oraz analiz stanu faktycznego i prawnego terenu, dla realizacji inwestycji celu publicznego, co było niezgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zwanej „upzp".
4. Brak części projektów decyzji o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, sporządzonych przez osoby wpisane na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów, co było niezgodne z art. 50 ust. 4 upzp.
5. Niedotrzymywanie dwumiesięcznego terminu na wydanie decyzji o warunkach zabudowy, co stanowiło naruszenie przepisu art. 35 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zwanym „Kpa", m.in. z powodu długich przerw pomiędzy kolejnymi czynnościami w prowadzonych postępowaniach.
6. Zawieszanie postępowań w sprawie ustalenia warunków zabudowy ze względu na zamiar opracowania planów miejscowych, w tym na okres 12 miesięcy (niezgodnie z art. 62 ust. 1 upzp). pomimo braku dokumentów wskazujących, że w terminach zawieszenia postępowań, będą lub prawdopodobnie będą opracowane plany miejscowe oraz braku wykazania prawdopodobieństwa niezgodności planowanych inwestycji ze sporządzanym planem miejscowym.
7. Wydawanie postanowień o wznowieniu postępowań, po upływie terminów wyznaczonych w postanowieniach o zawieszeniu postępowań.
8. Nieinformowanie stron o przyczynach zwłoki w wydaniu decyzji o warunkach zabudowy (po upływie dwumiesięcznego terminu), ze wskazaniem nowego terminu, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 36 Kpa.
9. Brak części projektów decyzji o warunkach zabudowy sporządzonych przez osobę wpisaną na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów, co było niezgodne z art. 60 ust. 4 upzp.
10. Rejestr decyzji prowadzony był niestarannie oraz niezgodnie z właściwym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.
11 Nieudzielonie odpowiedzi na 2 pisma skierowane do Prezydenta Miasta Zgierza dotyczących decyzji Nr 300/2012 o warunkach zabudowy inwestycji zakładu termicznego przekształcania odpadów i wytwarzania energii wraz z niezbędną infrastrukturą (spalarni).
12. Kancelaria Urzędu nie przekazywała kopii wypisów aktów notarialnych dotyczących zbywanych nieruchomości właściwej komórce organizacyjnej, w celu naliczenia opłat planistycznych.
13. Nieustalanie opłat planistycznych w drodze decyzji.
14. Nieprzedstawianie (co najmniej raz w roku), na sesji Rady Miasta, stosownie do postanowień art. 37 ust. 8 upzp. informacji o zgłoszonych żądaniach. o których mowa w art. 36 ust. 1 – 3 i ust. 5 upzp i wydanych decyzjach, o których mowa wart. 37 ust. 6 i 7 upzp, lub ich braku.
Warto przypomnieć, że w 2010 r. Najwyższa Izba Kontroli również kontrolowała działania władz Zgierza w zakresie planowania i gospodarowania przestrzenią miejską. Wówczas kontrola nie wykazała nieprawidłowości zgierski magistracie, który otrzymał pozytywną ocenę. Inspektorzy NIK sprawdzali dokumenty dotyczące zagospodarowania przestrzennego Zgierza w latach 2007-2010 (do 30 czerwca). Nie stwierdzono w nich nieprawidłowości, które miałyby istotny wpływ na ogólną ocenę działań władz miasta w zakresie realizacji zadania.
Pełny tekst najnowszego wystąpienia kontrolnego NIK zamieszczamy w pliku pdf poniżej.