20 sierpnia, w 70. rocznicę likwidacji Getta Żydowskiego w Ozorkowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tych wydarzeń. Głównym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy poświęconej osobom narodowości żydowskiej, które naziści zamknęli w ozorkowskim getcie, a w sierpniu 1942 r. wywieźli do obozów zagłady.
W uroczystościach, zorganizowanych przez Urząd Miejski w Ozorkowie na terenie Szkoły Podstawowej nr 4, uczestniczyli m.in. burmistrz Jacek Socha, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi: przewodniczący rabin Symcha Keller, Leszek Śniadkiewicz i asystent rabina Szymon Zadumiński, ks. Grzegorz Ząbecki – proboszcz parafii pw. św. Józefa w Ozorkowie, ks. Marcin Undas – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Ozorkowie, posłanka Agnieszka Hanajczyk, Andrzej Cewiński – Sekretarz Wojewódzkiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojciech Budziarski z Zarządu Powiatu Zgierskiego, Roman Kłopocki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Ozorkowskiej, radna Powiatu Zgierskiego – Lidia Elert, radni Rady Miejskiej w Ozorkowie oraz dyrektorzy i przedstawiciele instytucji, organizacji i przedsiębiorstw działających na terenie miasta oraz mieszkańcy Ozorkowa.
– 70 lat temu naziści wywieźli z ozorkowskiego getta do obozów zagłady ok. 4,5 tys. osób czyli blisko 1/3 mieszkańców. Ludzie ci przez kilka miesięcy mieszkali w nieludzkich warunkach i niewyobrażalnej ciasnocie w zamkniętych getcie usytuowanym w rejonie ulic: Średnia, Partyzantów, Poprzeczna i Polna – mówił burmistrz Jacek Socha – Dziś chcemy uczcić pamięć tych, których faszyzm chciał skazać na zagładę, a którzy przed II wojną światową wspólnie z Polakami i Niemcami budowali Ozorków, pracując i działając na rzecz tego miasta.
Rabin Symcha Keller, dziękując burmistrzowi za upamiętnienie ofiar ozorkowskiego getta, podkreślał jednocześnie jak wielkie znaczenie mają tego rodzaju uroczystości dla budowania tolerancji i poszanowania między narodami i wyznaniami.
Uroczystemu odsłonięciu tablicy, umiejscowionej na obelisku na dziedzińcu szkoły, towarzyszyły modlitwy w intencji ofiar ozorkowskiego getta, odprawione przez duchownych trzech wyznań. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamięci, uczestnicy obchodów obejrzeli ekspozycję dotyczącą społeczności żydowskiej z Ozorkowa. Wśród eksponatów znalazł się m.in. tryptyk autorstwa ozorkowskiego artysty Pawła Jaszczaka przestawiający społeczność wyznania mojżeszowego w okresie przedwojennym, jak również w okresie okupacji.