REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obchody Dnia Katyńskiego w Zgierzu – 15.04.2012

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe, obchodzone każdego roku w dniu 13 kwietnia. Uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W dokumencie napisano: "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej". 

Zbrodnia katyńska od samego początku była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Sowieckiego. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Rząd sowiecki natychmiast rozpoczął kampanię propagandową mająca na celu przerzucenie winy za tę zbrodnię na Niemców. Władze ZSRR dopiero 13 kwietnia 1990 r. ujawniły część dokumentów w tej sprawie. 
 
Wśród zamordowanych w Katyniu znaleźli się mieszkańcy Zgierza, urodzeni w Zgierzu i ci, których wojna zastała w Zgierzu. Tablica z nazwiskami zgierzan-katyńczyków znajduje się na Placu Stu Straconych. 
 
Dla uczczenia pamięci zgierzan-katyńczyków oraz wszystkich pomordowanych Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni oraz dla upamiętnienia Ofiar katastrofy smoleńskiej, z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza, dr Iwony Wieczorek, zgierskie uroczystości Dnia Katyńskiego odbędą się w niedzielę, 15 kwietnia 2012 roku. 
 
W tym dniu o godz. 11:30 w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu (ul. M. Skłodowskiej-Curie 5) odprawiona zostanie msza św. z oprawą muzyczną w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Przyjaciół Zgierza. Eucharystię w intencji zgierzan–katyńczyków sprawować będzie ks. Andrzej Blewiński.
 
O godz. 12:45 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą Zgierzan-Katyńczyków na Placu Stu Straconych w Zgierzu  (zbieg ulic Piątkowskiej i J. Piłsudskiego).

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność