24 października 2012 r. w Starostwie Powiatowym w Zgierzu odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Odważni do pracy” realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jest to program, który ma na celu pomóc osobom niepełnosprawnym umysłowo odnaleźć się na rynku pracy.
W ramach projektu uczestnicy mogli skorzystać m.in. z 3-etapowej formy aktywizacji zawodowej. Pierwsza dotyczyła osób, które nigdy nie uczestniczyły w szkoleniach zawodowych. Niepełnosprawni z tej grupy wzięli udział w tzw. próbkach pracy, gdzie sprawdzali swoje umiejętności na różnych stanowiskach – do ich obowiązków należało np. sprzątanie czy pomoc przy przygotowywaniu potraw. W ramach drugiego etapu uczestnicy, którzy mieli za sobą kursy zawodowe, odbyli 3-miesięczny staż. Trzeci etap polegał na monitorowaniu osób które już są zatrudnione.
– Sprawdzaliśmy jak im się pracuję, czy mają jakieś problemy, czy nie potrzebują pomocy – mówi Katarzyna Dawidowska, trener pracy. Z programu skorzystało ponad 100 osób, z czego 17 znalazło zatrudnienie. W trakcie konferencji uhonorowano pracodawców, którzy zatrudniają osoby z upośledzeniem umysłowym. Statuetki wręczali wicestarosta Zgierski Marcin Karpiński, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego Józef Dziemdziela.
– W naszej firmie pracuje jedna osoba z upośledzeniem umysłowym, która zajmuje się zmywaniem oraz krojeniem warzyw. Jest ona odpowiedzialna, sumienna oraz chętna do pomocy innym – przekonuje Magdalena Promińska, z firmy „Jadwiga Wlazło Branża Spożywcza”. Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych widzi także Zbigniew Garboliński, prezes firmy „Gazby”, produkującej akcesoria do mebli ogrodowych. – Takie osoby warto zatrudniać, ponieważ dzięki temu czują się potrzebni, swoją pracę traktują jako powołanie i pasję. Praca dla osób niepełnosprawnych umysłowo to nie tylko możliwość niezależności finansowej, ale również szansa na rozwój osobisty i integrację z innymi osobami – mówi.