REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Parkowy mural, prawa człowieka i żywa biblioteka…

Publikujemy artykuł podsumowujący prawie rok działań Stowarzyszenia „Wielokulturowy Zgierz”.

Projekt "Ulica Alternatywna-przestrzeń dla różnorodności w Wielokulturowym Zgierzu" czas kończyć! Przez prawie rok zajmowaliśmy się w jego ramach tematami, które Stowarzyszeniu Wielokulturowy Zgierz są szczególnie bliskie – szerzeniem wiedzy na temat praw człowieka, działaniami artystycznymi w przestrzeni publicznej, przybliżaniem kulturowej różnorodności.
W ramach projektu podjęliśmy współpracę z vlep[v]net – Fundacją, która realizuje intrygujące projekty w przestrzeni publicznej. Owocem współpracy jest mural "Kontinuum – ciągły uporządkowany nieskończony  zbiór elementów". Praca powstała w czasie dwudniowego warsztatu w Parku Miejskim w Zgierzu, warsztaty miały charakter otwarty, poza zapisanymi uczestnikami i uczestniczkami do twórczej pracy przyłączali się przechodnie, dzieci bawiące się w parku. Efekt wspólnej pracy przeszedł początkowe oczekiwania organizatorów. Samo doświadczenie twórczości w grupie, gdzie kolejne elementy dokładane przez poszczególne osoby, zaczynają się łączyć w całość było fajnym doświadczeniem. Mamy poczucie, że w naszym przypadku nie będzie jak w powiedzeniu, że do trzech razy sztuka (kontinuum to trzeci mural Wielokulturowego) i koniec, bardziej adekwatne jest, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” – chcemy tworzyć w kolejnych częściach miasta, marzą nam się większe realizacje. Zainteresowanie osób, które pracowały przy Kontinuum wskazuje, że być może uda nam się podjąć kolejne działania w wakacje. Wszystkich, którym nie udało się włączyć w prace nad Kontinuum, zapraszamy do kontaktu: wielokulturowy(małpa)gmail.com
 
Do twórczej refleksji na temat przestrzeni publicznej zostały zaproszone także dzieci świetlicy środowiskowej "Wesoła Gromada", które zaprojektowały pocztówkę "Moje Miejsce" na które składają się ich zdaniem najciekawsze miejsca w Zgierzu. Działaniom artystycznym towarzyszyły również warsztaty z zakresu praw człowieka oraz realizacja pierwszej w Zgierzu Żywej Biblioteki, gdzie przy filiżance kawy można było porozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych grup wyznaniowych i etnicznych. Żywa Biblioteka przypadła szczególnie do gustu licealistom oraz słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
 
 
"Ulica Alternatywna…" została zrealizowana dzięki wsparciu Programu Młodzież w Działaniu, w ramach Inicjatyw Lokalnych. 
 

Inne

Ciekawe artykuły